Важливі аспекти поведінки користувачів у мережі інтернет задля зменшення впливу пропаганди на суспільство та застереження від можливого шахрайства з’ясовували журналісти-переселенці, студенти кафедри журналістики ЧНУ ім. Ю. Федьковича та представники місцевих медіа разом інспектором відділу протидії кіберзлочинам в Чернівецькій області Тарасом Мочернюком під час тренінгу «Кібербезпека в нинішніх умовах – на першому плані життєдіяльності як журналістів, так і всього суспільства», який відбувся у Чернівцях за участі об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності НСЖУ.
– Найпоширенішими зараз є шахрайства із фішинговими посиланнями. Це – лінк, розміщений спритниками, який використовують для отримання конфіденційної інформації користувачів, – розповів Тарас Мочернюк.
Доволі часто зі «зламаних» акаунтів людям надсилають повідомлення і просять проголосувати у якомусь конкурсі чи підписати петицію. Після цього користувач переходить за посиланням, вводить свої авторизаційні дані, і його акаунт ламають. Далі шахраї або пишуть знайомим і просять позичити гроші, або ж розповсюджують це саме посилання, щоб зламати ще більше акаунтів.
– Ще одна нова і досить зараз поширена схема, коли збирають допомогу для захисників. Шахраї використовують фото військових, які загинули або вже не воюють, і просять для них кошти, – пояснює Тарас Мочернюк. – Довіряти варто лише перевіреним джерелам – офіційним та авторитетним. Найпростіший спосіб – перевіряти інформацію у трьох авторитетних джерелах.
Базові поради, що стосуються кібергігієни та допоможуть не потрапити на гачок шахраїв:
- використовувати складний пароль, що містить не менше 8 символів (літери, цифри, спеціальні символи) і не містить персоніфіковану інформацію (дату народження, номери телефонів, номери та серії документів, автотранспорту, банківської картки, адреси реєстрації тощо);
- використовувати ліцензійні програми і систематично їх оновлювати;
- здійснювати регулярне резервне копіювання даних, зберігати резервні копії на зовнішніх носіях інформації та налаштувати функцію «відновлення системи»;
- уникати використання інтернет-банкінгу через загальнодоступні (незахищені) бездротові мережі (в кафе, барах, аеропортах та інших публічних місцях);
- не переходити за сумнівними посиланнями, щоби не завантажити вірус;
- не під’єднувати чужі флешки та зовнішні диски до свого ПК;
- переконатися у правильності назви необхідного сайту, щоби не потрапити на фішинговий сайт;
- зберігати електронні фотокопії документів (паспортів, нотаріальних свідоцтв та доручень тощо) лише на шифрованих або зовнішніх дисках та активувати двофакторну аутентифікацію всюди, де є можливість;
- не надсилати кошти нікому як передоплату за товари, послуги тощо;
- не довіряти інформації про надання грошової допомоги лише за реєстрацію.
Зараз в Україні працює соціальний проєкт від Кіберполіції та волонтерів «Брама» (BRAMA). Він спрямований на боротьбу з незаконним контентом, російською дезінформацією та онлайн-шахрайствами. Цей ресурс має за мету підвищити рівень освіченості щодо кіберзагроз у різних сферах життя, особливо в умовах війни, а також розвивати навички цифрової та медіаграмотності.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС