Як автоматизувати технічні дрібниці, щоб звільнити час для творчої роботи, які є види ШІ та як створювати промпти, які інструменти, які допомагають перевіряти дані, зменшувати помилки й робити матеріали оперативно – про це, зокрема, йшлося на спільному тренінгу, організованому Львівським офісом об’єднаного Західноукраїнського та Запорізького Центрів журналістської солідарності НСЖУ. Центри об’єднали зусилля заради спільної мети — навчити медійників використовувати штучний інтелект у щоденній роботі. Незодавно відбувся другий такий тренінг.
Лектором став Олег Косьмина – фахівець, який працював на перетині медіа та ІТ-індустрій. Темою першого тренінгу було – «Які навички з IT будуть must-have для журналіста у 2025-26 роках». Йшлося про навички, що стануть необхідними для журналіста у найближчі роки.
На другому тренінгу спікер спілкувався з журналістами на тему «Штучний інтелект: від страху до реального використання. ChatGPT, Whisper, Midjourney у щоденній роботі журналіста». Тренінг вийшов продуктивним, адже за понад годинну розмову встигли розібрати види ШІ, а також поговорити про формулювання завдання для системи.

До зустрічі приєдналися медійники зі Львова, Чернівців та Запоріжжя. Координаторка Центру журналістської солідарності у Львові Наталія Войтович наголосила, що тема зустрічі особливо актуальна, адже штучний інтелект має як позитивні, так і негативні аспекти. Тож важливо усвідомлювати, як вміло застосувати інструменти ШІ, аби матеріал вийшов якісним.
Олег Косьмина зазначив, що штучний інтелект круто змінює середовище медіа, адже швидко розвивається, тож вивчати його використання потрібно, аби видання залишалося конкурентоспроможним серед інших.
–Ці навчання важливі, бо як ІТ‑фахівець, дотичний до журналістики, я показую, як автоматизувати рутину, підвищити точність і безпеку, щоб журналісти зосереджувалися на змісті. Учасники виходять із конкретними інструментами, стандартизованими підходами й мотивацією впроваджувати «магічні» ШІ‑рішення щодня, — додає спікер.
Також говорили про стандартизацію процесів. За словами спікера, йдеться про єдині інструменти та шаблони, що полегшують командну роботу й передачу проєктів між журналістами. Після розібрали кілька практичних кейсів, як сформувати успішний промт для штучного інтелекту.
–Тренінг був дійсно для мене цікавим і досить пізнавальним, тому що в мене була така стереотипна думка, що штучний інтелект в цілому – це величезна загроза для журналістики і творчості, бо він може замінити журналістів. Насправді, тренінг мені підсилив розуміння, що так чи інакше штучним інтелектом потрібно вміти користуватися, тому що треба, як то кажуть, боятися треба не штучного інтелекту, а професіоналів, які вміють ним користуватися, бо робити це ефективно можуть не всі. Круто, що проводяться такі тренінги, адже ми маємо можливість не залишатися в якихось застарілих розуміннях і ігноруванні сучасних тенденцій, а дійсно йти в ногу з ними, – поділилася враженнями після тренінгу журналістка-фрилансерка Вікторія Склярова.
Учасники зустрічі отримали конкретні інструменти та чіткі кроки з розумінням, як поєднати ІТ і журналістику без зайвої бюрократії.
Зустрічі продовжуватимуться й надалі – серед запланованих тем цифрова безпека, мобільна журналістика та інструменти з автоматичної розшифровки.



Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Дар’я Маркова
Дискусія з цього приводу: