У Львові завершилася двотижнева школа журналістики «JournLab», проведена за сприяння ГО «Ти-медіа» спільно з Інститутом регіональної преси та інформації (IRMI) в партнерстві з Fondation Hirondelle (Швейцарія), за підтримки Swiss Solidarity та Центру журналістської солідарності у Львові. Для молодих журналістів та студентів провели 20 зустрічей від медійників-практиків, які поділилися своїм досвідом.
Школа на меті ознайомити журналістів з секретами роботи, зосередити увагу молодих журналістів та студентів на тонкощах роботи у часі війни та на заходах безпеки.
Ключовими темами, які розглянули медійники, стали дотримання етичних норм в журналістиці, особиста безпека журналіста під час відрядження до зони бойових дій, особливості роботи над репортажами на воєнну тематику, протидія пропаганді та дезінформації.
–Дуже важливо в умовах постійної невизначеності зберігати холодний та гострий розум. Зокрема, не нехтувати безпекою під час надзвичайних ситуацій. Посібник з безпеки (виданий за підтримки ЮНЕСКО), до речі, містить необхідні поради з безпеки для журналістів. Школа дає важливі знання сучасним журналістам з безпеки, медіаграмотності та фактчекінгу інформації у такому перенасиченому світі, – зауважив випусковий редактор видання «Вголос» Павло Дак.
Окремо учасники школи ознайомилися з питаннями висвітлення депортації цивільних в іноземних медіа, роботи в SMM та організацію роботи пресслужби СБУ. Майбутні журналісти отримали практичні поради щодо дата-журналістики, подання на ґранти, розвінчення фейків та розвитку особистого блогу.
–Ці два тижні були дуже корисними для мене завдяки школі «JournLab». Я отримала змогу поспілкуватися з журналістами, які мають величезний багаж досвіду. Особливо запам’яталася медійниця «Радіо Свобода» Мар’яна Сич. Мені було цікаво дізнатися особливості роботи незалежного медіа і послухати про її фільми. Така робота надзвичайно важлива у вирі подій сьогодення, адже ці історії отримали розголос», – поділилася студентка факультету журналістики Львівського університету Аліса Тритяченко.
Тренінги проходили у Центрі журналістської солідарності та Львівському національному університеті імені Івана Франка. Вони були корисними не лише для студентів, а й молодих журналістів.
–Для молодих журналістів потрібна підтримка від старших професійних колег та якісне навчання не лише в університеті. Такі школи надають змогу поєднати практичні та теоретичні знання, що дозволяє досягнути високого результату. Під час таких тренінгів медійники мають можливість зорганізувати собі ком’юніті, знайти зв’язки у галузі журналістики задля подальшого розвитку. Тоді як обмін досвідом сприяє вдосконаленню навичок у своїй професії, – розповідає засновниця школи журналістики «JournLab», координаторка ЦЖС у Львові Наталія Войтович.
Лекції на школі журналістики «JournLab» мали практичне спрямування та на реальних прикладах пояснювали тонкощі діяльності. Зокрема багато говорили про безпеку, новинну журналістику та фактчекінг інформації.
–Школа журналістики залишила після себе приємні враження. Теми доповідей були цікаві, а головне корисні. Найбільше мені запамʼяталася розповідь Софії Трощук про пропаганду. Це була дуже корисна інформація, оскільки зараз багато фейків навколо. То ж потрібно вміти критично аналізувати прочитані новини. Софія Трощук на простих, життєвих прикладах пояснила, як ми можемо стати жертвами пропаганди. Чесно кажучи, я б ще раз зареєструвалася на цю школу, – зазначила студентка факультету журналістики Львівського університету Ольга Романів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Маркова