Про важливість дотримання етичних стандартів під час війни, зокрема на прикладі повномасштабного вторгнення росії в Україну, розповіла аспірантам та студентам польського університету імені Адама Міцкевича у Познані на лекції-тренінгу координаторка Західноукраїнського об’єднаного Центру журналістської солідарності НСЖУ Наталія Войтович. Також вона розповіла польській молоді про діяльність Національної спілки журналістів України та мережі Центрів журналістської солідарності.
У межах виступу для факультету політології та журналістики познанського закладу вищої освіти Наталія Войтович розповіла про етичні принципи, на які слід спиратися медійникам у матеріалах на воєнну тематику. Окремо аспіранти та студенти ознайомилися з правилами від Комісії журналістської етики.
Також учасники заходу детальніше дізналися про роботу Національної спілки журналістів України та розвиток мережі Центрів журналістської солідарності. Однією з тем розмови стала безпека журналістів під час поїздок на лінію фронту.
Тренер поділилася практичними порадами та розповіла про досвід колег, які періодично звертаються з проханням отримати безкоштовні бронежилети, шоломи та аптечки. Тим, хто прагнув дізнатися більше про без пекові питання, Наталія Войтович порадила «Посібник з безпеки», створений за співпраці НСЖУ, ЮНЕСКО та «Репортерів без кордонів», у якому викладено основні поради для медійників, які планують відрядження у зону бойових дій. Адже положення з посібника актуальні не лише на теренах України, вони можуть бути корисними медійникам в усьому світі.
Ще одним питанням, яке розглядалося під час лекції-тренінгу, стали незаконні дії російських агресорів. Зокрема, йшлося про ув’язнених українських журналістів, полонених та проблеми для іноземних медійників. Наталія Войтович розповіла детальніше історію Вікторії Рощиної, яка буквально кілька днів не дожила до обміну та померла в полоні рф. Ця звістка стала трагедією для України. За словами тренерки, студенти страшенно розчулилися, оскільки розуміють важливість медійних осіб. Також учасники тренінгу ознайомилися з проєктом «Журналісти важливі», де зазначаються історії затриманих медійників.
Аспіранти зосередилися на тому, як правильно висвітлити трагедію. Вони обговорили роботу європейських та українських журналістів та вплив на західну аудиторію.
–Це дуже важливо, аби вони знали, що відбувається в Україні з першоджерела. Надзвичайно цінно, що журналісти тримаються разом і висвітлюють інформацію про російську агресію в Україні, – зауважила Наталія Войтович.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Маркова