Нещодавно група молодих журналістів, студентів факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка повернулася зі стажування у польському місті Щецин. Вони практикувалися на радіо, а також детальніше розказали партнерам про Центри журналістської солідарності та їхню роль під час війни. Двотижневе стажування до Польщі з метою покращення навичок для роботи у спільному українсько-польському інформаційному просторі стало одним з результатів підписання угоди про співпрацю між Львівським та Щецинським університетами.
Журналісти відвідали студентське радіо NiUS, телебачення університету UNIWIZA. Майбутнім фахівцям вдалося отримати корисний досвід щодо запису подкастів. Також вони спробували себе у ролі радіо- та телеведучих. Студентам розповіли про секрети монтажу випусків та про те, як працювати з професійною телевізійною технікою.
Також учасники стажування послухали майстер-клас від пані Беати, яка розказала про інструменти для підготовки самопрезентації. Вона поділилася порадами щодо телевізійного макіяжу та техніки зйомки візитівки.
–Тренінг від пані Беати був дуже цікавим і, головне, практичним. Було незвично побачити себе збоку і бути «проаналізованим» з ніг до голови. Я б ніколи не подумала, що розпущене волосся чи яскравий манікюр можуть відволікати глядача. Також нам відкрили секрети, як «виживати» при великій конкуренції, коли відсутні вдалі ракурси для репортажу. Мені сподобався практичний підхід і реальні поради, які я точно буду використовувати в майбутньому, – поділилася студента 3 курсу Ольга Рура.
У межах поїздки студенти розповіли більше про Національну спілку журналістів України та те, яку вагу мають Центри журналістської солідарності під час війни. Зокрема, вони підкреслили, що медійники мають змогу отримати захисне спорядження для відряджень на фронт та поділилися порадами з Посібника з безпеки, виданого за сприяння ЮНЕСКО.
Додатково майбутні спеціалісти завітали до місцевої радіостанції у Щецині. Їм провели екскурсію офісом, студією та записали з ними інтерв’ю про війну в Україні, про їхні переживання щодо повномасштабної агресії.
–Мовного бар’єру як такого не виникло, оскільки ми все розуміли. А якщо й були труднощі, то доцентка Мирослава Рудик, яка супроводжувала нас, допомагала порозумітися. У мене залишилося багато приємних вражень, я б залюбки поїхала ще, – розповіла Вікторія Стьосова, учасниця стажування.
Програма була дуже насиченою. Студенти встигли познайомитися також із представниками української меншини в Щецині. Вони поспілкувалися з членами діаспори, яка активно проводить зустрічі та допомагає українцям у Польщі.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Маркова