Локальним редакціям під час підготовки журналістських матеріалів варто більше звертати увагу на використання даних, в тому числі Державних реєстрів, оскільки це дає значні переваги у точності, глибині матеріалів, утриманні уваги читачів та їхній лояльності. Адже в роботі журналіста важливо користуватися надійними джерелами. Про це йшлося на тренінгу-навчанні для журналістів «Державні реєстри як складова журналістики даних: порядок роботи з документами» в об’єднаному Західноукраїнському Центрі журналістської солідарності в Чернівцях.
– Аналіз даних в режимі реального часу дає можливість швидко виявляти й коригувати неточності та верифікувати інформацію. Всебічний аналіз даних підвищує конкурентоспроможність медіа. Також це привертає увагу читачів, залучаючи їх до взаємодії з контентом, – розповіла представникам місцевих медіа медіатренерка, кандидатка наук із соціальнихкомунікацій Оксана Сніжко. – А візуалізація даних, зокрема, допомагає читачам легше сприймати складні теми та ефективніше обробляти інформацію.
Журналістика даних стає невід’ємною частиною щоденного журналістського процесу. Тому локальні редакції не можуть дозволити собі оминати її.
– Щоб залишатися конкурентоспроможними, локальним медіа необхідно використовувати дані для створення матеріалів, допомагаючи громадськості вникати в сучасні проблеми, роблячи складні теми доступними і зрозумілими. Та часто найважливіший крок – зрозуміти, як перетворити дані на захопливу історію, – переконана Оксана Сніжко.
За підсумками навчання було напрацьовано низку практичних рекомендацій, за допомогою яких шлях до журналістики даних може стати набагато доступнішим і простішим, ніж здавалося раніше.
Як організувати ефективну роботу з даними в невеликій локальній редакції:
- підготуватися до роботи заздалегідь – ще до початку роботи з документами;
- створити список вибраних файлів для швидкого доступу до ресурсів;
- започаткувати та постійно поповнювати список контактів;
- у вільний час практикувати й удосконалювати навички роботи з базами даних;
- запропонувати журналістській команді практичні завдання та встановити терміни виконання;
- зберігати спеціальний файл з базами даних, він знадобиться щоразу для підготовки матеріалів;
- якомога частіше використовувати бази даних та постійно їх оновлювати;
- прагнути знайти нові підходи або поглянути на дані з нової точки зору;
- створити у своєму медіа командну атмосферу, в якій кожен учасник пропонує і поділяє цілі та ідеї.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС