Як журналістам писати про волонтерів, де шукати інформацію і як провести фактчекінг організації? Про це йшлося під час зустрічі журналістів та громадських активістів з керівником волонтерського штабу Спілки української молоді (СУМ) в Україні Андрієм Фендиком. Зустріч відбулася у Львівському офісі об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності НСЖУ. Андрій Фендик виступив із презентацією «Висвітлення волонтерської діяльності в медіа під час війни. Про що варто і не варто писати».
Андрій Фендик ‒ активний український волонтер і громадський діяч. З початком повномасштабної війни, Спілка української молоді під його керівництвом значно активізувала свою волонтерську діяльність. Він разом з однодумцями, зосередився на допомозі як військовим, так і цивільним громадянам та навіть тваринам.
Сьогодні, у часі війни, волонтери стали справжніми героями, забезпечуючи допомогу тим, хто найбільше її потребує. Вони не тільки доставляли продукти та ліки, а й підтримували морально та психологічно. Медіа часто пишуть про діяльність волонтерів та поширюють інформацію про різні збори.
Але як би не було прикро, іноді серед волонтерів є і шахраї. Тож спікер звернув увагу на нюанси підготовки матеріалів про волонтерів, розповів, де краще шукати інформацію і як провести фактчекінг волонтерської організації.
Створюючи матеріал про волонтерів, журналісти завжди повинні ставити перед собою кілька запитань:
- Хто це такі?
- Як їх можна показати?
- Як можна продемонструвати діяльність?
- Чи є хтось інший, хто робить те саме?
–Волонтерство – це безкорислива діяльність і добровільна допомога іншим. Потрібно пам’ятати, що важливим моментом, коли ми демонструємо діяльність волонтерів, є висвітлення самої суті волонтерства. Це творити добро, безкорисливо, для добрих справ, для того, щоб допомогти комусь іншому. І, звичайно, ми повинні пропагувати волонтерство, а саме ‒ займатися добрими справами. Тому займаємося добрими справами! Будьмо волонтерами. Підтримуємо їхню діяльність якомога краще, – зазначив Андрій Фендик.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Маркова