Досвідом виживання видання «Обрії Ізюмщини» в умовах війни поділився вчора, 30 березня, головний редактор видання, секретар Національної спілки журналістів України Костянтин Григоренко під час вебінара, організованого НСЖУ.
– Сьогодні українські журналісти відчувають постійну підтримку з-за кордону, – зазначив, відкриваючи вебінар «Виживання локального медіабізнесу в умовах війни», голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Війна руйнує економіку країни, тож медіа, щоб відповідально надавати українцям інформацію, потрібна підтримка різноманітних міжнародних програм, інституцій. За рахунок співпраці з іноземними партнерами НСЖУ вдалося профінансувати вихід принаймні одного номера 25 газет на деокупованих та прифронтових територій. Але, відновлюючи вихід газет, ми хочемо, щоб цей успіх був стійким, тому заохочуємо керівників успішних медіа ділитися своїм досвідом із іншими.
Директор програм Інституту регіональної преси та інформації (IRMI), менеджер проєкту «Підвищення стійкості українських медіа» Олексій Солдатенко додав, що при важливості підтримки фінансових донорів, медіа мають бути готові й до того, щоб самостійно ставати на ноги. Тому ініційований НСЖУ вебінар має велике значення для ЗМІ.
– Передплата не повинна бути єдиним джерелом доходів редакцій друкованих ЗМІ, – наголосив спікер вебінара Костянтин Григоренко. – Щоб вижити, потрібно розвивати сайт і соцмережі.
За словами Костянтина, джерелом успіху його видання є те, що воно «не складає всі яйця в один кошик», тобто використовує багато шляхів доступу до читачів і, відповідно, пропонує рекламодавцям комплексний пакет рекламних послуг у паперовій газеті, на сайті, у фейсбуці, інстаграмі та телеграмі.
– Розвивайте короткі кепшн-відео в соцмережах. Фейсбук та наш сайт приносять кошти саме за рахунокі відеопродуктів. Ми опанували і відео-, і фото-, і аудіоредактори. Це не так складно. Сьогодні я все це вмію робити, – каже Костянтин Григоренко.
Підхід, заснований на багатьох шляхах доступу до читача, зокрема, став у пригоді під час окупації Ізюма, коли Костянтинові довелося виїхати з міста. Журналістам удавалося підтримувати контакт із аудиторією навіть віддалено: хоча друкованої газети не було, читачі легко переключилися на телеграм-канал «Обріїв Ізюмщини» та інші ресурси видання.
Ось деякі поради Костянтина Григоренка, як редакціям друкованих ЗМІ заробляти гроші:
– пропонувати рекламодавцю пакетне розміщення (на багатьох платформах);
– використовувати спецплатформи (collaborator, prnews.io) для написання текстів на замовлення;
– розширювати мережу точок продажу газет, залучаючи, для прикладу, продовольчі крамниці, торгові лотки, АЗС;
– знайомити читача з газетою через роздачу безкоштовних номерів на вокзалах, у лікарнях;
– випускати різноманітну поліграфічну продукцію (карти, календарі, плакати, магніти, мерчі);
– розвивати редакційну передплату і редакційну доставку газети читачам – це допоможе створити конструктивну альтернативу Укрпошті.
У дискусії навколо проблем, порушених Костянтином Григоренком, виступили головний редактор херсонського «Нового дня» Анатолій Жупина, засновник і керівник чернігівської газети «Вісник Ч» Сергій Народенко, хмельницький медійник і видавець Сергій Іщук, директор ТРК «Надія» із Первомайського Харківської області Павло Сухарєв, перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Переглянути відеозапис вебінара можна на фейсбук-сторінці НСЖУ.
Вебінар пройшов НСЖУ за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна) в рамках проекту «Підвищення стійкості українських медіа», що фінансується Swiss Solidarity.
Інформаційна служба НСЖУ