У журналістів та редакторів раз у раз виникають запитання з приводу змін трудового законодавства, продиктованих війною. Розібратися з правовими нюансами допоміг кандидат юридичних наук, адвокат, керуючий партнер IBC LEGAL SERVICES Михайло КОЧЕРОВ під час вебінару «Особливості трудових відносин і роботи редакцій ЗМІ у воєнний час».
Публікуємо четверту частину питань-відповідей фахівця, які стосуються теми звільнення медіа-працівника.
Чи може журналіст під час війни розірвати трудовий договір, не чекаючи два тижні, як того вимагає ст. 38 КЗпП?
Таке право існувало й раніше. Але воно обґрунтовувалося неможливістю продовжувати роботу, наприклад – переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до закладу освіти. Перелік поважних причин не був визначений.
Зараз така причина законодавчо встановлена – ведення бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство. КМУ 6 грудня 2022 р. N1364 затвердив Постанову «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», в якому визначається дата початку бойових дій.
Чи має право роботодавець під час війни в односторонньому порядку звільнити журналіста?
Норми КЗпП, які регулюють це питання, не змінені. Діють ст. 36, 40 та 41, повинні існувати підстави. Але тепер допускаються два моменти. Перший – звільнення працівника у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування журналіста у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю й пологами та для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення. Це перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність, або перший робочий день після закінчення відпустки.
Другий момент – роботодавець може звільнити журналіста у випадку відсутності працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.
Редакція знаходиться на тимчасово окупованій території. Чи можуть журналіста звільнити?
Якщо роботодавець вирішує припинити діяльність підприємства, або скоротити штат, то в мирний час він зобов’язаний був попередити про це за два місяця. Зараз є виключення. Так, у зв’язку з неможливістю забезпечення журналіста роботою, визначеною трудовим договором, а також через відсутність виробничих, організаційних та технічних умов, знищення засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій, чекати два місяця роботодавець не зобов’язаний. Тож він може звільнити журналіста персонально, попередивши його за 10 календарних днів.
Першу частину питань-відповідей фахівця “Оформлення на роботу” можна прочитати за посиланням. Крім того, юрист розповів про умови роботи та виходу у відпустку медіа-працівників під час війни і про оплату праці працівникам ЗМІ в умовах війни.
Вебінар провела Національна спілка журналістів України за підтримки Міжнародної федерації журналістів. Повністю прослухати його можна за посиланням.
Раніше юрист розповів, як прийняття оновленого Кодексу законів про працю вплине на роботу редакцій ЗМІ.