На юридичну гарячу лінію для журналістів та ЗМІ надходять запитання не лише локального, а й загального характеру. Cеред них – немало звернень від медійників, які працюють або планують працювати у зоні бойових дій.
Оприлюднюємо відповіді фахівців на ті з них, які цікавлять багатьох медійників.
Нещодавно я отримав акредитацію ЗСУ. Найближчим часом планую відрядження в зону бойових дій. Куди мені можна звернутися, щоб виконати редакційні завдання? І як правильно підготуватися до свого першого відрядження на лінію фронту, що взяти з собою?
На запитання відповідає Тетяна Уралова, експертка з безпеки журналістів Мережі центрів журналістської солідарності НСЖУ.
Насамперед – важлива координація і узгодження ваших дій з військовими, це важливо як для вашої власної безпеки, так і для розуміння керівництвом відповідних підрозділів того, що в зоні їхньої діяльності працюють медійники.
Ми рекомендуємо спочатку звернутися до пресслужби оперативно-стратегічного угруповання військ, в зоні відповідальності якого знаходяться фронтові райони, в яких ви плануєте працювати.
У залежності від ваших редакційних завдань в пресслужбі ОСУВ вас сконтактують с пресслужбами або пресофіцерами оперативного угрупування військ (ОУВ) чи необхідних військових підрозділів.
Також необхідно ретельно готуватися до першого, та, власне, й усіх наступних відрядженьв райони, де тривають бойові дії.
До відрядження можна пройти курси з тактичної медицини. Причому отримані там знання треба регулярно оновлювати.
Обов’язково треба мати з собою:
- засоби захисту: бронежилет, шолом та аптечку. Перед відрядженням амуніцію та аптечку треба перевірити, крім того, додатково бажано взяти з собою 3-4 турнікети;
- обов’язкові документи: паспорт, журналістське посвідчення, прескарта ЗСУ;
- необхідні речі: у рюкзак складіть те, що б ви взяли з собою, якби зібрались в туристичний похід: повербанки, ліхтарики, швейцарський ніж, снеки, воду тощо;
- зручний одяг та взуття: воно має бути не тільки зручним, а й міцним.
Взагалі, кожне відрядження в зону бойових дій не буває однаковим. Безумовно, є загальні правила. Але потрібно розуміти, що вони працюють не завжди.
Журналісти, які працюють у зоні бойових дій, вважаються цивільними, згідно зі статтею 79 Женевських конвенцій. Тобто вони мають захист як особи, які не беруть участь у бойових діях. Але для нашого ворога журналісти – ціль і мішень. Тому до відрядження треба готуватися фізично і психологічно. А під час нього бути максимально обережними і в зоні ведення бойових дій неодмінно виконувати команди супроводжуючих військових.
Довідково.
Юридична гаряча лінія для журналістів та ЗМІ працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності Національної спілки журналістів України за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів. В рамках програми медійники можуть отримати необхідну юридичну підтримку.
Для медійників сервіс є безкоштовним та доступним із будь-якого регіону чи країни, де перебувають медійники.
Оформити заявку можна, заповнивши спеціальну ФОРМУ. Необхідно вказати контактні дані, назву ЗМІ, в якому працює медійник, регіон проживання, коротко викласти зміст звернення та надати інформацію, яка допоможе юристам розібратися у суті питання та надати допомогу.
Про Національну спілку журналістів України
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) – найбільша журналістська організація України, яка об’єднує 18 тисяч членів та має обласні організації в кожному регіоні. З початком повномасштабної війни росії проти України НСЖУ спрямувала свої дії на допомогу українським журналістам. Зокрема, українські медійники можуть отримати захисне спорядження для роботи в зоні бойових дій, а також фінансову та психологічну допомогу.
Про мережу Центрів журналістської солідарності
Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну та інші види допомоги.
Про ЮНЕСКО
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.