Для Росії, яка веде злочинну війну в Україні, навіть мусульманський намаз, тобто молитва, розмова людини з Богом, є злочином. Свідчить про це той факт, що громадянському журналісту з Криму Ремзі Бекірову, якого незаконно засуджено в Росії на 19 років, у російській колонії № 33 в Абакані, не дозволяють творити намаз. Повідомив його адвокат журналістам сайтів «Кримська солідарність» та Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Наразі кримчанин перебуває у суворих умовах утримання (СУС), куди його помістили у листопаді 2024 року. Секція СУС знаходилася на другому поверсі будівлі, де була «сліпа зона» для відеокамери, що дозволяло в’язням-мусульманам нишком молитися. Але у рудні приміщення СУС перевели до іншого місця на першому поверсі. Засуджені «Певний час молилися там, потім почалися масові запроторення в ШІЗО», – розповів захисник.
Ремзі Бекіров подавав позов проти колонії, оскаржуючи переміщення у ШІЗО за читання намазу. Однак російський суд вирішив, що в діях кримчанина «мало місце порушення розпорядку дня», після чого в СУС встановили другу камеру, і сліпих зон не стало.
«Якщо раніше його відправляли до ШІЗО за читання намазу стоячи, зараз його відправляють туди, навіть якщо він читає сидячи. Ніяким чином не дають читати [намаз]», – зазначила дружина Бекірова Халіде.
Як зазначає «Кримська солідарність», тиск на Ремзі Бекірова почався після етапу в ІЧ-33 Абакана. Його регулярно поміщали у ШІЗО з формальних причин: читав намаз у нічний час, не привітався зі співробітником, не одягнув шапки.
Нагадаємо: Ремзі Бекіров – цивільний журналіст, який вів стріми обшуків і судових процесів у політично мотивованих справах проти жителів Криму, у тому числі у справі ветерана кримськотатарського національного руху Веджі Кашка, затримання священика УПЦ Климента, «справ кримських мусульман» та інших. Ремзі Бекіров є ініціатором ідеї про колективну допомогу сім’ям кримських політв’язнів. Має трьох неповнолітніх дітей. Ремзі Бекіров повідомляє, що у російських колоніях порушують права ув’язнених-мусульман.
У березні 2019 року російські силовики провели у Криму обшуки у будинках кримськотатарських активістів, зокрема представників громадського об’єднання «Кримська солідарність». Загалом було затримано 24 особи, серед них цивільні журналісти Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхалієв, Ремзі Бекіров. 27 та 28 березня 2019 року російський суд у Сімферополі заарештував усіх затриманих. 10 березня 2022 року стало відомо, що суддя російського Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону засудив Ремзі Бекірова до 19 років позбавлення волі.
Правозахисний центр «Меморіал» визнав політв’язнями 24 кримськотатарських активістів, затриманих російськими силовиками 27 березня 2019 року в Криму.
НСЖУ та правозахисні організації закликають домогтися звільнення Ремзі Бекірова через його незаконне засудження і жорстокі умови утримання в колонії.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: