Запорізький щотижневик «Горожанін.Інформ», що має статус всеукраїнського медіа, з початком війни не припинив вихід. Завдяки ефективній роботі дуету журналістів-керівників – директора Любові Стародворської та головного редактора Андрія Бартиша, редакція мала певний запас міцності. Цьому посприяли цікаві актуальні матеріали, оперативність і об’єктивність публікацій плюс ефективна комерційна діяльність. І, хоч передплата на деякий час зменшилася через масовий виїзд запоріжців на більш безпечні території та за кордон, редакція змогла втримати ситуацію, а згодом покращила своє становище. Керівники медіа пішли пропагувати своє видання на підприємства, в установи, в учбові заклади. Результат – істотне збільшення читацької аудиторії, зростання накладу газети.
–Нас постійно підтримують Національна спілка журналістів України і Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ, ми партнери і постійні учасники спільних заходів, – говорить Любов Стародворська. – Весною цього року ми мали вже певну стабільність. Але, враховуючи труднощі військового часу, були готові до будь-якого форс-мажору. Так і сталося, що в розпалі літа в місті дуже ускладнилася ситуація з подачею електроенергії. Запоріжці, а з ними і наша редакція, по 20 годин сиділи без світла. І розуміли, що ближче до зими ситуація знову ускладниться. Потрібно було шукати вихід.
–Коштів на генератор у нас не вистачало, – приєднується до розмови Андрій Бартиш. – І тоді ми звернулися за допомогою до читачів. Тепер маємо власний потужний генератор, який забезпечить нас електрикою, і сучасний Інтернет та постійний зв’язок. Отже, газета буде виходити за будь-яких умов.
Популярний на Запоріжжі щотижневик «МИГ» практично теж не припиняв вихід, втримався він на плаву і зараз успішно працює за рахунок грантових коштів. Виграти грант – робота нелегка. Однак редакції, яку очолює заслужений журналіст України, генеральний директор Геннадій Дерибас, це вдається. А досвідчена журналістка Ганна Чуприна стала за цей час визнаним спеціалістом по грантам.
–Однак, вихід медіа за грантові кошти, даючи можливість працювати плідно і цікаво, висвітлювати актуальні теми, водночас виключає будь-яку рекламу та іншу комерційну діяльність газети, – говорить Геннадій Дерибас. – Тому ми не можемо придбати власний генератор. І тут нам на допомогу прийшов Запорізький Центр журналістської солідарності, який вже більше двох років працює на базі обласної організації НСЖУ під егідою ЮНЕСКО. Завдяки допомозі цієї поважної інституції, в Центрі обладнано робочі місця для журналістів. є генератор, старлінк, постійний Інтернт і зв’язок. На щастя ми з ЦЖС розташовані в одному будинку. Три поверхи вниз – і ось вам, коворкінг ЦЖС, де завжди зручно і затишно. Наші журналісти вже не раз тут працювали. До того ж, тут нам можуть надати ще й захисне спорядження від ЮНЕСКО. Так що в разі блекауту наша газета теж не припинить виходити друком саме завдяки Центру журналістської солідарності НСЖУ, – підкреслив Геннадій Дерибас.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Дискусія з цього приводу: