За ініціативи Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ в межах проєкту «Професійна безпека» за сприяння керівництва ГУ ДСНС в Івано-Франківській області та дирекції ТРК «РАІ» в приміщенні телестудії відбулося чергове тренінгове заняття. У ньому взяло участь майже 20 працівників медіа, серед яких більшість – працівники цієї телерадіокомпанії. До них також долучилися журналісти місцевих інтернет-видань, ТРК «Вежа» та надвірнянської районної газети «Народна воля».
Навчальний тренінг для медійників провели Андрій Андріяш – фельдшер групи водолазно-рятувальних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС в Івано-Франківській області, сержант служби цивільного захисту, та Михайло Кузьма – фельдшер частини гуманітарного розмінування цього ж підрозділу, сержант служби цивільного захисту.
Під час двох етапів заняття учасники тренінгу отримали теоретичні та практичні знання з надання домедичної допомоги постраждалій людині й дізнались, як ефективно реагувати на її критичний стан.
Андрій Андріяш, зокрема, розповів журналістам про різновиди кровотеч та надання домедичної допомоги постраждалій людині, показав, як правильно накладати турнікет. У межах програми навчального заняття йшлося також про оцінку стану свідомості постраждалого, алгоритм дій у випадку перекриття дихальних шляхів, переведення потерпілого в безпечне положення та, за необхідності, проведення серцево-легеневої реанімації. Медійники відпрацювали практичні навички на манекені, а також спробували накладати один одному турнікет.
– Під час виконання штучної вентиляції легень потрібно звертати увагу на характер дихання та рухи грудної клітки потерпілої людини. Важливо забезпечувати прохідність дихальних шляхів під час видихів, оскільки реанімація здійснюється на спині. У такому положенні язик може перекривати дихальні шляхи, коли людина без свідомості. Потрібно дотримуватися співвідношення тридцять до двох: тридцять натискань на грудну клітку на два штучних вдихи, які варто виконати не більше ніж протягом десяти секунд. Ефективний вдих має піднімати грудну клітину, – пояснив Михайло Кузьма.
Також журналістам продемонстрували вміст аптечки та розповіли про його застосування.
– Наш проєкт «Професійна безпека» є важливим і потрібним для журналістів. Працюючи вже третій рік поспіль в умовах війни, медійники наражають себе на небезпеку. Тому важливо і знати, і вміти, як діяти в тій чи іншій ситуації та допомогти тим, хто потребує, – зазначила координаторка Центру Вікторія Плахта.
– Особисто для мене корисна участь у такому тренінгу. Дізналася багато нового, а також сама спробувала накладати турнікет. Увесь той набір навичок і знань, які ми тут отримали, потрібний і дорослим, і дітям, – сказала учасниця тренінгу, журналістка Галина Держипільська.
Навчальні тренінги для прикарпатських медійників у межах проєкту «Професійна безпека» відбуватимуться щомісяця.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності