Відчувати тривогу, занепокоєння у складні періоди життя чи в певній ситуації – це нормально, стверджують психологи. Головне – не можна в такому стані залишатися довго. Є чимало способів самостійного зняття тривожності. Саме цьому навчали у Запоріжжі на психологічному тренінгу, в якому взяли участь місцеві журналісти-переселенці, що тимчасово проживають в обласному центрі та їхні запорізькі колеги.
Провели захід психологині благодійного фонду «Посмішка. UA» Вікторія Галімон та Анна Петренко. Вони не вперше зустрічаються з представниками медіа в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Їхні поради особливо корисні для тих, хто вимушено залишив рідну домівку на окупованих або наближених до лінії фронту територіях.
– Насамперед необхідно усвідомити свій стан, знайти причину тривоги, – пояснює Вікторія Галімон. – Тоді буде легше розрізняти емоції, обрати правильний спосіб повернути собі психологічну рівновагу. Позбутися тривожності допоможе улюблене заняття або зосередження на кількох знайомих предметах, проговорені вголос чи прописанні на папері відчуття, які вас турбують чи завдають болю, спілкування з друзями, прогулянка на природі, перегляд релакс-програм тощо. Головне – не «зависати» у стані тривожності, щоб це не призвело до якихось серйозніших наслідків, скажімо, до депресії.
Анна Петренко для заспокоєння радить дихальні вправи. Вона представила учасникам тренінгу кілька дихальних технік. Пояснила, як правильно ними користуватися. Журналісти взяли до уваги рекомендації фахівців, а також поділилися власним досвідом зняття стресу.
– На тренінгу я почула дуже корисні поради. Бо всі ми зараз перебуваємо в постійній напрузі. Війна, відірваність від рідного дому, постійні обстріли і тривоги. І ми розуміємо, що це не закінчиться сьогодні чи завтра. А нам треба жити, працювати для перемоги, мати сили і психологічну стабільність, – говорить журналістка з окупованого міста Дніпрорудне Олена Машталяр. – І такі заняття дуже допомагають. Важливо, що ми вчимося використовувати сили і можливості власного організму, налаштовувати себе на позитив.
Позитивного настрою учасникам зустрічі додала і практична частина тренінгу, на якій вони з допомогою Вікторії і Анни вчилися виготовляти сніжинки у техніці 3D. Ці поробки стануть гарними прикрасами для новорічної ялинки у Запорізькому Центрі журналістської солідарності.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач
Фото автора та Сергія Біжка