Заява Національної спілки журналістів України та лауреатів Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка з нагоди третьої річниці незаконного затримання журналіста Радіо Свобода (проєкт Крим.Реалії) Владислава Єсипенка
Виповнюється три роки від дня незаконного затримання 10 березня 2021 року журналіста Радіо Свобода (проєкт Крим.Реалії) Владислава Єсипенка, лауреата Національної премії імені Ігоря Лубченка за захист свободи слова.
Цей час показав як мужність Владислава Єсипенка, так і цілковиту облудність фальшивого звинувачення окупантів на його адресу. Незаконно затримавши журналіста та звинувативши його в «шпигунській діяльності», поплічники Кремля навіть після жорстоких катувань упродовж 27 днів, поки Єсипенка утримували невідомо де, так і не знайшли доказів його «шпигунської діяльності». Ці звинувачення, не доводячи до суду, зняли з матеріалів справи. Фактично це було підтвердженням невинуватості Владислава Єсипенка і визнання його роботи правомірною журналістською діяльністю. Отже, ситуація вимагала зняття всіх звинувачень, виправдання, вибачень та надання нашому колезі повної свободи, покарання винних у незаконному переслідуванні журналіста та в перешкоджанні виконанню його професійних обов’язків.
Натомість, усупереч правовому твердженню, що журналістика – не злочин, всупереч законодавствам України та Росії, всупереч міжнародному праву окупаційна влада не звільнила Владислава Єсипенка, а сфальсифікувала нове неправдиве звинувачення в начебто зберіганні ним вибухівки, підкинувши в його машину гранату, на якій експертиза навіть не знайшла відбитків його пальців. Проте, всупереч об’єктивним даним справи, російський окупаційний «суд» виніс Владиславу Єсипенку обвинувальний вирок, призначивши незаконне покарання. Органи влади України, Національна спілка журналістів України, Міжнародна та Європейська федерації журналістів, правозахисні організації України та світу визнали справу Єсипенка політично вмотивованою і в своїх заявах вимагають його звільнення. Однак його й досі незаконно утримують в російській Керченській виправній колонії № 2.
Водночас, навіть в умовах позбавлення волі Владислав Єсипенко не полишає журналістської діяльності. Перебуваючи в російському ув’язненні, він пересилає для Радіо Свобода свої замітки й коментарі. Він також взяв інтерв’ю у громадянина України Костянтина Ширінга, затриманого ФСБ Росії в Криму за аналогічним сфальсифікованим звинуваченням у шпигунстві та засудженого до 12 років ув’язнення. Будучи опублікованим, це інтерв’ю викликало широкий резонанс у середовищі правозахисників, правників, журналістів, політиків.
Міжнародна спільнота підтримує журналіста, який виконує свої професійні обов’язки навіть за гратами. Крім української Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка, Владислав Єсипенко нагороджений також премією «Barbey Freedom to Write Award» від організації ПЕН-клуб Америки (2022) та нагородою Free Media Award 2022 року.
Журналістська спільнота України, зважаючи на всі докази, переконана, що справа Єсипенка – груба фальсифікація ФСБ. Журналіст має бути на свободі. НСЖУ і журналісти, які є лауреатами Національної премії імені Ігоря Лубченка за захист свободи слова, вимагають від органів влади Росії зняти з Владислава Єсипенка всі фальшиві звинувачення та звільнити його з-під варти. Всіх російських чиновників, працівників так званих правоохоронних органів, правників, суддів, причетних до фальсифікації справи Владислава Єсипенка, має бути покарано за підробку звинувачення та позбавлення журналіста права на неупереджений суд.
Підписали:
Сергій Томіленко, голова НСЖУ,
Лауреати Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка:
Станіслав Асєєв, лауреат премії 2020 року, український журналіст, письменник, правозахисник, працював у окупованому Донецьку, в 2017–2019 роках перебував у полоні в «ДНР», де його «засудили» до15 років ув’язнення. Після звільнення за обміном вів громадську і політичну діяльність, нині – в лавах ЗСУ.
Валерій Макеєв, лауреат премії 2017 року, український журналіст, письменник, юрист, правозахисник, секретар НСЖУ, у 2024 році в Луганській області потрапив у російський полон, де перебував 100 днів.
Микола Семена, лауреат премії 2016 року, кримський український журналіст, секретар НСЖУ, в 2017 році засуджений окупаційним режимом до 2,5 року умовно, з 2020 року живе в Києві.
Роман Сущенко, лауреат премії 2018 року, український журналіст, колишній в’язень Кремля, затриманий у 2016 році в Москві, в 2012 році засуджений до 12 років колонії суворого режиму. Після звільнення в 2019 році за обміном веде громадську і політичну діяльність, є першим заступником голови Черкаської обласної ради.
м. Київ.
8 березня 2024 року.