У Львівській обласній організації НСЖУ відбулася знакова подія для журналістів України та Польщі. 26 квітня представники двох країн підписали чотиристоронню угоду задля ефективної співпраці щодо розвитку новітніх журналістських проєктів в Україні та Польщі, зокрема у прикордонних містах.
На події були поважні гості ‒ віцеконсул республіки Польща у Львові Томаш Коваль, голова Жешівського відділення асоціації польських журналістів Анджей Клімчак, голова Волинської ОО НСЖУ Михайло Савчак, голова Рівненської ОО НСЖУ Дмитро Тарасюк, голова Львівської ОО НСЖУ Ярослав Климович та координаторка Західноукраїнського центру журналістської солідарності Наталія Войтович.
Серед головних засад Меморандуму – поглиблення співпраці в гуманітарній сфері та наукова співпраця з підготовки журналістів за європейськими стандартами, налагодження творчих контактів між провідними медіа прикордоння.
–Приємно бачити як поглиблюється україно-польська співпраця, особливо в таких важливих сферах нашої реальності сьогодні. Після двох років повномасштабної російсько-української війни дуже важливо боротися з дезінформацією, яку розповсюджує росія в наших обох країнах. Я дуже радий, що сьогодні підписали цей Меморандум. Щиро сподіваюсь, що це буде не лише документ, а реальна міцна співпраця! Бажаю успіхів! – зазначив Томаш Коваль.
Під час заходу обговорили також перспективи та шляхи україно-польської співпраці в журналістиці. Упродовж багатьох років журналістика Польщі та України взаємозбагачувались. Відсьогодні Меморандум сприятиме цьому ще більше.
–Раді, що наші країни розвиваються і підтримують одна одну в такі важкі часи. Коли ми ще роздумували над цим Меморандумом, перш за все, ми розуміли, що хочемо показати, що журналісти можуть об’єднатися. Об’єднатися, щоб будувати вільний світ, вільну Європу. Висловлюю щиру подяку усім, хто долучився. Дуже цінна засада Меморандуму про навчання і розвиток наших студентів-журналістів. Я щиро хочу, аби наші майбутні медійники проходили практику, стажувалися у Польщі. Так вони зможуть не лише здобути новий досвід, а й дослідити культуру, цінності, професійні стандарти журналістів Польщі. Це дуже важливо! – наголосив Ярослав Климович.
Очільник Жешівського осередку Асоціації польських журналістів Анджей Клімчак зазначив, що польські й українські журналісти повинні протистояти російській інформаційній агресії. Він зізнався, що співпрацює з українськими медіа – з кимось давніше, з кимось – віднедавна. Але ця співпраця уже є.
Окрім цього, йшлося про обмін досвідом та засади співпраці журналістів.
–Співпраця українських і польських журналістів не зародилася вчора чи сьогодні, своїм корінням вона сягає в давнину. Ми уже давно мали тісні зв’язки з польськими журналістами. Проте сьогоднішня подія дуже важлива для обох країн. Дуже хочу, аби ми поглиблювали україно-польську співпрацю ще більше. Польським журналістам є що побачити у нас, як ми працюємо в умовах такої жорстокої війни, а нам є що повчитися у них. Вірю, що підписання цього документа матиме гарні наслідки, – зауважив Дмитро Тарасюк.
Підписанти пообіцяли, що співпраця матиме практичні результати та сприятиме розвиткові журналістики обох країн.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Аліна Штемпель