–Ви точно хоча б раз бачили у інтернет-просторі створені ШІ світлини з різними проханнями. Для них характерні викривлені артефакти, зміна форми й анатомії людей, нетипові предмети, – каже координаторка об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Наталія Войтович. Швидкий тест показав, що одразу ж визначити неправдиву світлину та маніпуляції також допомагає критичний аналіз. Це – один з нюансів, які розглядалися під час практичного тренінгу з медіаграмотності та загроз у соціальних мережах, який відбувся за сприяння Вишеградського фонду та об»єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності у Львові для студентів-третьокурсників факультету журналістики. Студенти активно вивчають курс «Критичне мислення і сучасні комунікативні технології», і перед початком розмови пройшли тест на рівень медіаграмотності, аби з’ясувати прогалини та визначити слабкі місця.
Тренерки – доцентки Львівської політехніки Мар’яна Кіца та Ірина Мудра розповіли про інструменти для роботи з інформацією в Україні чи за кордоном. Студенти обговорили для чого потрібна медіаграмотність сучасному громадянину та як відокремити надійну інформацію.
Мар’яна Кіца розповіла про найбільш поширені фейки щодо України з боку Росії у часі великої війни й розповіла як їх можна розвінчити. Наприклад, у документах слід перевіряти формулювання, адресанта, коди в печатках та шапці документу.
Натомість Ірина Мудра зосередила увагу студентів на тролінгу й ботах. Вона пояснила, чим відрізняються ці поняття й що робити журналістам у випадку таких атак. Зокрема, якщо вам погрожують, варто вимкнути геолокацію, побути певний час офлайн й заручитися технічною підтримкою соцмереж.

Йшлося і про протидію маніпуляціям та про інструменти верифікації цифрового контенту. Наталія Войтович розповіла майбутнім медійникам про аспекти, на які слід звертати увагу, аби не потрапити на фотофейки чи зображення, згенеровані штучним інтелектом.
–Ця лекція була для нас досить важливою, адже медіаграмотність потрібнау часи війни, аби приймати зважені рішення і не зашкодити ментальному здоров’ю. Вона підтримує здоровий ґлузд у критичній ситуації. Найкраще було те, що теоретичну інформацію ми закріпили в тестовій формі – це допомогло запам’ятати почуте. Я дізналася багато цікавого і залюбки використовуватиму ці знання у своїй діяльності, – говорить студентка Поліна Хміль.
Майбутні журналісти залишили позитивні відгуки про тренінг та зауважили, що такі практичні поради стануть в нагоді у професійній роботі.



Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Дар’я Маркова
Дискусія з цього приводу: