Після початку широкомасштабної війни колектив Криничанської газети «Нові рубежі» скоротився удвічі. Нині утрьох видають на восьми шпальтах тижневик, наповнюють матеріалами сайт видання, ведуть сторінки у соцмережах. Останнім часом до економічних викликів редакції, постійних проблем з передплатою та поштовою доставкою газети додалися ще й тривалі відключення електроенергії. Як справляються із труднощами новорубежанки?
– Випробувань, звісно, додалося, – ділиться головна редакторка «Нових рубежів» Галина Литовченко. – Підлаштовуємося під графіки відключень. Було й таке, що приходили до редакції о четвертій ранку, аби встигнути за дві години «зі світлом» доробити газету і передати її до друкарні…
Дуже виручає, каже пані Галина, те, що мають ноутбуки. Перший отримали від Національної спілки журналістів України. Частково оновити редакційну техніку вдалося завдяки грантам та міжнародним донорам.
– У ноутбука зарядки вистачає на 5-6 годин роботи. В умовах тривалих стабілізаційних відключень це дуже суттєво. Окрім того, це можливість працювати дистанційно там, де є доступ до інтернету. Із цим нам, так би мовити, пощастило: маємо по сусідству банківську установу зі зв’язком. Щоправда, часом тих кількох годин, коли є світло, не завжди вистачає, аби зарядити техніку. Тож ще шукаємо можливість придбати зарядну станцію, – додає Наталя Долгіх. Журналістка верстає газету, адмініструє сайт, веде сторінку у Фейсбуці, Телеграм-канал.
Болючим питанням для колективу редакції лишається поштова доставка преси. Читачі скаржаться, що відділення закрили, а працівники пересувних відділень просто не хочуть приймати передплату. За словами головної редакторки, за час реформи «Укрпошти» – з літа 2022 року – «Нові рубежі» втратили тисячу передплатників.
– Ще у лютому ми писали про те, як в Адамівці громада відстояла поштове відділення. Та місяць тому «Укрпошта» без жодних пояснень таки його ліквідувала. Люди приїхали в Кринички, прийшли до нас у редакцію оформити передплату, – розповідає Галина Володимирівна. – І що? Вже місяць минув – вони жодного номера не отримали!
Та як би важко не було, співробітники газети “Нові рубежі”не опускають руки – стійко тримають інформаційний фронт, підтримують українських захисників. А ще – продовжують вчитися, аби розвиватися, вдосконалюватися, ставати кращими.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Дніпровського ЦЖС