У Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ відбувся підсумковий психологічний тренінг у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Упродовж шести місяців журналісти навчались технікам самодопомоги, стресостійкості при професійному вигоранні та методикам протистояння викликам сьогодення. У пресцентрі зібралися всі тренери курсу – регіональний координатор програми, практичний психолог Сергій Дружинін, клінічні психологи Ольга Лоцман та Дар’я Бойко.
Сергій Дружинін розповів журналістам про основні напрямки цієї програми та перебіг її виконання. Нині в області діють 412 центрів психологічної підтримки. Відповідну професійну підготовку пройшли сімейні лікарі, які зараз надають психологічну допомогу не тільки пацієнтам, а й своїм колегам – медикам запорізьких лікарень, які теж відчувають в цьому потребу.
– Наше завдання,– говорить Сергій Дружинін, – переконати людей, що дбати про ментальне здоров’я настільки ж важливо, як і про фізичне. Прикметно, що останнім часом значно збільшилась довіра людей до психологів. Шляхом анкетування з’ясувалося, що понад 50 відсотків населення області довіряють психологам і досить високо оцінюють якість надання психологічної допомоги. Людей здебільшого турбує, коли закінчиться війна, як подолати втому і страх, чим можна буде зайнятися після повернення з евакуації додому.
Програма ментального здоров’я впроваджується в 17 громадах регіону. Проводяться тренінги з профілактики ментального здоров’я й інформаційні кампанії, в тому числі, завдяки налагодженій співпраці з медіа, яка стала можливою внаслідок співпраці з Центром журналістської солідарності НСЖУ в Запоріжжі,
– Останнім часом ми відчули підвищену зацікавленість запоріжців у наданні психологічній допомоги з тих пір, як до пропаганди програми «Ти як?» підключилися журналісти. Можна сказати, що наша робота масштабується, бо медійники самі тепер беруть участь у психологічних тренінгах на постійній основі, тобто тепер відіграє свою роль мережеве поширення. За порадами до психологів тепер частіше стала звертатися й молодь. Передусім, це пов’язано з війною і проблемами, які вона несе. Ми їх вчимо самотужки долати стреси і в той же час навчаємось самі, – каже Ольга Лоцман.
До речі, з того часу, як пані Ольга проводить тренінги у ЦЖС, психологиня зайнялась вивченням міжнародного досвіду у Польщі, Америці та Хорватії.
У практичній частини тренінгу Ольга Лоцман та Дар’я Бойко нагадали журналістам важливі стабілізаційні вправи самодопомоги, які вони вивчали протягом всього курсу.
Психологи та журналісти домовилися про співпрацю у наступному півріччі.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Вадимова, Ніна Деркач
Фото Дар’ї Зирянової