У першу річницю визволення Херсона, 11 листопада 2023-го, вперше заговорило Радіо X.ON – наразі єдина локальна радіостанція у місті. Радіо мовить у Херсоні, охоплює частину Миколаївської та Одеської областей, а також пробивається в деяких районах окупованої Херсонщини.
–Як показала практика воєнного стану, радіо – дуже практичний та дієвий канал комунікації, – вважає радіоведуча Валентина Пестушко. – Найважливішим є те, що прослуховування FM не залишає по собі слідів, як, наприклад, стеження за українськими телеграм-каналами. Разом із колегами ми регулярно звертаємося в ефірі до українців в окупації й закликаємо їх бути обачними, а також нагадуємо: Україна про них памʼятає. Якщо їм кажуть, що їх кинули – а ми знаємо, що так кажуть, оскільки в окупованому Херсоні нам так само казали, – то ми вкотре наголошуємо: це не так! А ще ми не кажемо: «Ви повернетесь в Україну», бо вони вже в Україні.
На початку дня в радіоефір виходить ранкове шоу «Show must Kherson», що має здебільшого розважальний характер, хоча ведучі зачіпають і серйозні теми – розвінчують російські фейки, розповідають новини Херсонщини, в тому числі окупованої її частини. Впродовж дня на радіо лунає музика та щогодини – новинний блок. На Радіо X.ON нещодавно запустили новий проєкт «Life-хакі» – розмови про життя з тими, хто щодня оберігає наше життя. Окрема передача під назвою Люди X присвячена цікавим особистостям міста й області. Неабиякий інтерес у радіослухачів викликає й програма «Екзамен для влади».
Журналістам у прифронтовому Херсоні працювати не просто. Часто під час ефірів вони чують вибухи. Буває, що через потужні обстріли доводиться перервати випуск новин і терміново бігти в укриття. Вони чудово розуміють і те, що журналісти є однією з цілей росіян. Окрім обстрілів, радійників хвилюють можливі відключення електроенергії. Вже зараз вони обговорюють необхідні технічні рішення, аби продовжувати мовлення в умовах блекауту…
– Не тільки красива дата – 11. 11. Це практично сакральні для кожного херсонця цифри. І день, коли ми почали мовлення з нашим слоганом: «Формула нового радіо»! І не було й дня, аби ми не виправдали свій девіз, бо бути настільки відвертими зі слухачами ми не могли б собі дозволити двадцять, десять і навіть три роки тому. Війна навчила цінувати час – нам ніколи бути ванільно-привітними, нещиро усміхненими, просто хорошими, аби любили, аби не перемикалися. У День визволення Херсона ми вперше привіталися зі слухачами. Були квіти, ейфорія, друзі. Й уже на другий день – робоча буденність. Але щаслива: ми корисні. Потрібні. Нас чують і на Лівому – відповідальність, натхнення, надія. Іноді до сліз. Адже жити в Херсоні – вибір. Працювати в Херсоні – вибір. Реалізовувати плани в Херсоні – вибір, виклик, висновки. Щодня. Обнуляйся й оновлюйся. Щодня. Будь тут, будь зараз. Щодня. Хотів, як скажений, у відпустку – натомість випустив три нові проєкти! В цьому є ми. Ми використовуємо всі шанси. Не підводимо. Навіть, коли крізь музику в навушниках чуємо, як гримить, вибухає, свистить… Ми це обрали – і це наша відповідальність. Ми перша хвиля вільного Херсона: є чим пишатися, є стрижень, є віра. Нас чує вільний Правий. А для Лівого – ми вікно в український контент та контекст, – зауважує Катерина Цимбалюк, програмна директорка Радіо X.ON.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Вікторія Стрільчук