«Дараби пливуть у вічність» – документальний фільм про гуцулів, які сплавляли ліс, створив відомий на Прикарпатті журналіст Іван Харук, який плідно співпрацює з Івано-Франківським Центром журналістської солідарності НСЖУ. Уперше презентація стрічки «Дараби пливуть у вічність» відбулася наприкінці минулого року в Івано-Франківську. Саме тоді автор фільму наступне представлення картини пообіцяв провести на своїй малій батьківщині – у селі Криворівні на Верховинщині. Тож нещодавно криворівнівці мали нагоду переглянути стрічку в своєму сільському Будинку культури.
Зі слів Івана Харука, це була дуже прибуткова, але важка і небезпечна професія, бо під час сплавів лісу річкою люди могли й загинути. Зараз такої професії вже нема, тому автор стрічки вирішив зняти фільм, аби зберегти пам’ять про традиції гуцулів, які є вже історією, для майбутніх поколінь.
–Я родом із села Криворівні, тому з самого дитинства чув розповіді про сплав лісу Чорним і Білим Черемошами. Тобто, це фактично недавні події – початок ХХ століття. До кінця 1970-х ці сплави відбувалися в Карпатах, зокрема у Верховинському, Путильському, Вижницькому районах. Також на Закарпатті. Людей, які сплавляли ліс, у різних регіонах називали по-різному. На Закарпатті, наприклад, їх називали бокораші, а на Прикарпатті – керманичі. Тобто ті, які кермують. Це – ціла наука, цілий процес. Упевнений, що кожен глядач почерпне щось із цього фільму для себе», – зазначає Іван Харук.
Тривалість фільму – майже 17 хвилин. Головний герой відеорозповіді – Василь Харук, 94-річний керманич лісосплавів у Криворівні. Саме він розповів про особливості сплавів у 50-70-ті роки ХХ століття. За його словами, були випадки, коли доводилося рятувати життя тих, хто, нехтуючи правилами безпеки, потрапляв під дараби. Тоді чоловіків доправляли до найближчого медичного пункту. Робота була небезпечна.
Під час презентації присутні в залі також переглянули фільм «Невідомі тіні». У стрічці йдеться про деталі зйомки стрічки «Тіні забутих предків» на Верховинщині. Фільм демонстрували невипадково. Саме цього року відзначаємо 50-річчя виходу в телепростір «Тіней…», а також сто років з дня народження режисера стрічки Сергія Параджанова та 160-річчя з дня народження автора повісті Михайла Коцюбинського. Як відбувалися зйомки «Тіней» та про створення фільму, розповідали Мирослав Скорик, Лариса Кадочникова, а також місцеві жителі, які були задіяні тоді у фільмі.
ДОВІДКА. Іван Харук – кореспондент телеканалу «Еспресо», член НСЖУ, волонтер, координатор Спільноти святого Егідія в Івано-Франківську. Він плідно співпрацює, У межах проєкту «Працюємо разом задля Перемоги», який реалізує Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ, Іван Харук долучається до різнобічної підтримки й допомоги медійникам-ВПО, які замешкали тимчасово на Івано-Франківщині, та журналістам, які живуть і працюють на прифронтових територіях.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності
Дискусія з цього приводу: