Перетворити травму, отриману під час окупації Київщини у 2022 році, в інструмент повернення до себе, у творчий досвід – цього прагнула досягти Дар’я Зименко, головна героїня світлин фотовиставки «Я повернусь», яка нині експонується у приміщенні НСЖУ. Дар’я – талановита ілюстраторка, членкиня ГО «SEMA Україна», що об’єднує жінок, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. На виставці представлено 15 світлин, зроблених талановитою фотографинею Олександрою Зборовською.
Творці проєкту поставили за мету передати емоційний стан головної героїні. На фото зображено будинок родини, підвал, де ховались люди і де єдиним джерелом і світла й тепла була свічка. Дар’я Зименко звертає увагу на світлину, на якій фоном показані її предки, і волосся героїні ніби переплітаються з символічним древом роду – вона каже, що відчувала підтримку предків.
–- Я довго нічого не говорила про травму, а потім зрозуміла – про це мовчати не можна. Тому виникла ідея, яку мені допомогла втілити Олександра Зборовська. Це рефлексія свого власного досвіду, це певний чином терапевтична робота, а ще мені хочеться засвідчити про злочини, показати, що я жива людина, я реально це пережила, і підтримати тих, хто пережив подібний досвід. Я розробила ідею, потім ми познайомилися з Олександрою Зборовською і почали фототографувати. У нас не було якоїсь ідеальної концепції, у нас були образи, і ідеї, і ми в процесі це починали відтворювати. Спочатку планувався колаж, але Сашею і вона зробила такі чудесні фото, що туди вже було нічого додавати, вони вийшли дуже цілісними і самодостатніми, – зауважує Дар’я Зименко.
Вона розповіла, що прагнула передати ті стани, які переживала під час окупації.
– Наприклад, це стан, коли ти виходиш з тіла, або коли ти не відчуваєш свого тіла, у тебе нечітке сприйняття реальності, або, наприклад, зламане дерево – і внутрішній стан зламаний. Але при цьому мені хотілося показати, що попри важкі періоди, передусім важкі психологічно, що з цих моментів можна вийти. І треба виходити. Для цього треба прикласти зусилля, попрацювати, і можна вийти на якісь більш позитивні моменти для себе. Під час роботи я отримала багато підтримки, так багато, що навіть не очікувала. І це дало мені сили реалізувати цю ідею. Сама я б нічого не зробила. Мене підтримала ГО «СЕМА», і, зокрема, Людмила Гусейнова, інші дівчата, я всім дуже вячна за підтримку і за ваше тепло, – зауважує Дар’я.
За словами Олександри Зборовської, світлини зроблені плівковим фотоапаратом, оскільки саме плівка, на відміну від цифрової зйомки, може дати неочікуваний ефект.
–Дуже багато експериментували з витримкою, з експозицією, знімали як у приміщенні, так і на вулиці в лісі – це ніби ви даєте простору можливість взаємодіяти з людиною, – зауважує Олександра.
Мисткині планують продовжити роботу над проєктом, ставлячи за мету його масштабувати і зробити об’ємнішим. На наступному етапі – розповідати про шлях відновлення. Там уже буде більше кольору, планується використання цифрової фототехніки та техніки колажу.
–Ці роботи вражають. На цих світлинах відчувається, що людина в ніби в розібраному стані – різні частини тіла ніби живуть окремо, а душа окремо. А щоб зібратися воєдино знову – трета мати велику силу, – зауважила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Правозахисниця, громадянська журналістка, колишня політична увʼязнена, директорка з комунікацій ГО «СЕМА Україна» Людмила Гусейнова подякувала творцям виставки за неймовірні роботи, а також НСЖУ за наданий майданчик для фотовиставки.
– Дар’я Зименко знайшла у собі силу, талант, можливість показати свої історії. Певним чином ці роботи унікальні. Ми підтримуємо Дашу, підтримуємо проєкт і готові надати будь-яку допомогу, щоб показати історію дуже сильної жінки. Бажаємо авторам проєкту найкращих майданчиків для виставок і допомагатимемо шукати ці найкращі майданчики. Віримо, що це відбудеться дуже скоро, – підкреслила Людмила Гусейнова.
Інформаційна служба НСЖУ