Провідні національні та регіональні ЗМІ – загалом понад 130 редакцій і окремих журналістів – взяли участь в унікальному творчому конкурсі «Журналісти проти епідемії», який ініціювала напередодні Дня журналіста Національна спілка журналістів України. «Журналісти важливі» – це гасло, під яким наймасовіша журналістська організація України згуртувала колег у складний час епідемії, переконливо засвідчив рівень творчих доробків конкурсантів.
Цього року традиційний для НСЖУ творчий журналістський конкурс був присвячений єдиній темі – боротьбі з COVID-19. Загалом на конкурс надійшло понад 130 заявок від редакцій та від окремих журналістів. Серед учасників – колеги із загальноукраїнських та місцевих ЗМІ, журналісти радіо, телебачення, газет та онлайн-медіа. Тому члени журі мали зробити нелегкий вибір серед багатьох матеріалів, які викликали суспільний резонанс.
Кращим журналістським матеріалом визнано документальний серіал “На варті” про людей, які працюють під час карантину (Суспільне мовлення, автори – Наталя Гуменюк, Анна Цигима, Сергій Захарченко, Олена Зашко). Серія коротких 10-хвилинних телефільмів показує, як українці різних професій – лікарі, кур’єри, продавчині в супермаркетках, поліцейські в селі, листоноші – допомагають співгромадянами пережити пандемію коронавірусу.
Увагу журі особливо привернуло те, що доробок авторів Суспільного супроводжують спеціальні рекомендації для медіа щодо найбільш дієвих практик висвітлення теми боротьби з COVID-19. Їх розробили експерти Лабораторії суспільного інтересу на чолі з керівницею проекту Наталією Гуменюк. При цьому поради аж ніяк не є «сухою» експертною теорією, відірваною від життя – їх попередньо було апробовано в дослідженні думки глядачів, які знайомились з реальними журналістськими матеріалами авторів проекту. Таким чином, теорія, перевірена практикою, може бути взята на озброєння іншими редакційними колективами та окремими журналістами.
Кращою журналістською акцією стала акція газети «Діалог» (Кропивницький, головний редактор Анатолій Безтака). Якщо бути точними, то за два місяці карантину колектив провів кілька акцій: співробітники зібрали гроші і придбали продуктові набори для медсестер трьох інфекційних відділень у лікарнях міста; роздали набори продуктів окремим сім’ям у скрутному становищі та допомогли розширити потужності лабораторного центру, де роблять аналізи на COVID-19.
-Конкурсні роботи переконливо засвідчили: українські журналісти, опинившись на передовій боротьби з коронавірусом, гідно сприйняли непростий виклик, – підсумовує роботу журі Голова Національної спілки журналістів України, член Виконкому Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко. – Колеги не просто з перших днів забезпечили читачів, слухачів і глядачів актуальними і оперативними новинами. Чимало редакційних колективів долучились до благодійності, конкретними власними проектами допомагаючи медикам, освітянам, соціально незахищеним землякам. І це при тому, що галузь ЗМІ надзвичайно страждає економічно внаслідок карантинних обмежень. Отже, колеги ще раз конкретними матеріалами і конкретними справами засвідчили: журналісти – важливі.
Крім того, журі вирішило присудити низку спеціальних відзнак конкурсу «Журналісти проти епідемії».
Спеціальні відзнаки:
За кращий журналістський матеріал:
Ольга Ліснича-Сметанська (Факти і коментарі, Київ) – Проект “Світ після пандеміїї“- інтерв’ю з відомими людьми та лідерами галузей.
Ліліана Хомишин (BBC News Україна) – серія матеріалів – “Смерть за смертю. Ми були на межі” – лікарка-інфекціоністка з Прикарпаття; Як 5-річна дівчинка з Прикарпаття викладає китайську; “Ми вигораємо, нас надовго не вистачить”. Лікарі з Франківська про боротьбу з коронавірусом.
Інформаційна агенція 18000.com (Черкаси) – спецпроект “Карантин LIVE” / Карта поширення коронавірусу / Спецпроект ” Боремось із коронавірусом разом” / Телеграм-канал “Хроніка COVID-2019: Черкащина”.
Олена Никифоренко (Суспільне мовлення “Полтавська регіональна дирекція “Лтава”) – серія авторських радіопрограм “На карантині”. Авторський проєкт САТУРАЦІЯ на Українському радіо “Лтава”.
ТРК Рудана (Кривий Ріг, Дніпропетровська область) – серія телевізійних сюжетів «Обережно, позитив» (автор Паукова Ганна) та «Ведучі “Рудани” у соціальному проєкті «#ЗАЛИШАЙСЯ ВДОМА».
Людмила Стражник (Голос України», Київ) – «Не маємо їх втратити», розповідь про лікаря, який захворів на коронавірус.
Українське радіо Запоріжжя (Запорізька регіональна філія Національної суспільної телерадіокомпанії України) – роботи авторського колективу на чолі з Людмилою Долженко (Суспільно-політичні програми : Радіодень “Між нами”, “На часі”; культурно-мистецькі програми “Палітра”, просвітницькі програми “Будьте здорові”)
Ніна Залевська («Чорноморські новини», Одеса) – серія матеріалів «Вірус страху і недовіри», «Дистанція, яка об’єднує», «Із вилами на своїх», «Ковідофобія (?)», «Не здатися б на фініші», «Голод — не тітка, депутат — не всім кум», «Чи не зарано салютуємо?».
Інформаційний портал “Гречка” (редактор Анастасія Дзюбак, Кропивницький) – cерія матеріалів про боротьбу із COVID19 у Кіровоградській області.
Олександра Горчинська (Новое время, Київ) – матеріал «У полоні карантину. Шестеро жінок із різних соціальних груп та професій розповідають, як переживають епідемію» .
Гаєвська Ірина (Газета «Воля народу» м.Буськ, Львівська обл.) – серія авторських матеріалів «Вірус позитиву».
Максим Степанов (інформаційне агентство «Прочерк», Черкаси) – «Найважчим випробуванням було психологічне: від тебе всі сахаються», – медсестра, яка перемогла коронавірус.
Новини Шумщини (Тернопільська обл.) – добірка матеріалів про життя в умовах надзвичайної ситуації в Шумському районі.
Газета Вперед (Бахмут Донецької обл.) – Спеціальний проєкт “Бахмут и коронавирус. На вопросы наших читателей отвечает специалист“
Краща журналістська акція:
Телеканал «Центральний» (Полтава) – акція “Онлайн уроки «Навчаємося вдома»
Газета «Таврія» (Токмак Запорізької обл.) – акція «Рука підтримки ветеранам журналістики»
Лабораторія суспільного інтересу – Дослідження «Від недовіри до солідарності: як розповідати про пандемію коронавірусу?».
Враховуючи те, що на конкурс надійшла велика кількість робіт від журналістів і редакцій місцевих друкованих та онлайн-ЗМІ, журі вирішило запровадити ще одну категорію в рамках конкурсу – «Кращі редакційні практики в період епідемії». В цій категорії оцінюватимуться нові форми і канали комунікації з читачами, а також шляхи подолання викликів, які постали перед усіма медіа під час карантину. Підсумки цієї категорії будуть оприлюднені згодом.
Переможці отримають дипломи та пам’ятні подарунки на спеціальному заході в НСЖУ, який заплановано провести у липні (по факту зняття карантинних обмежень)
Кращі роботи будуть опубліковані на сайті НСЖУ.
Інформація про переможців та кращий український досвід буде поширена на сайтах Міжнародної федерації журналістів та Європейської федерації журналістів.