Понад сто запорізьких журналістів зібралися на благодійний медіафорум «Ми журналісти – правди вартові!», щоб відзначити разом своє професійне свято та 65-річчя НСЖУ. Їх прийшли привітати 40 гостей заходу – керівники та представники влади, профспілок, бізнесу та громадських організацій, з якими вже багато років потому у медійників склалися тісні зв’язки.
Фотовиставка «Запорізькі журналісти на війні» та виставка книг запорізьких журналістів, які видані під час широкомасштабного вторгнення, були розміщені на фронтоні сцени і стали свідоцтвом професійного творчого подвигу наших колег.
Ведуча заходу – відома тележурналістка, голова ГО «Запорізькі Берегині», офіційний волонтер Запорізького військового шпиталю Олена Шевчук привітала дружню спільноту зі святом та відкрила тригодинний благодійний марафон під гаслом «Журналісти – важливі!». Багато неординарних «родзинок» чекало всіх під час програми медіафоруму.
Першим у своєму відео звернені колег привітав голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
– Ми знаємо, що запорізькі журналісти працюють у нелегких умовах прифронтової території, нерідко під сиренами і обстрілами, але гідно тримають інформаційний фронт. Активно діє Центр журналістської солідарності НСЖУ. Він зібрав під своїм крилом журналістів-переселенців і місцевих медійників. Проводить з ними велику роботу, різнопланові тренінги, надає психологічну підтримку, допомагає у відродженні місцевої преси – вже відновлені дві газети – «Трудова слава» (м. Оріхів) і «Голос Гуляйпілля». Я пишаюся вами, колеги! Дякую за плідну роботу. Вітаю всіх запорізьких журналістів – достойний загін НСЖУ – з святом! – сказав Сергій Томіленко.
Презентація слайд-фільму «Ми журналісти – правди вартові!» розпочалася акцією подяки і пошани загиблим на фронті запорізьким журналістам Олегу Якуніну та Олегу Шемчуку й медійникам – воїнам ЗСУ та Нацгвардії. Нині змінили перо і камеру на зброю і боронять рідну Україну від ворога 22 запорізьких журналісти.
Виконують свій професійний обов’язок, готуючи матеріали з прифронтових територій і з лінії фронту 18 наших колег. Їх щоразу зустрічає, допомагає організувати безпечну і плідну роботу пресофіцер 65 окремої механізованої бригади, до війни – редактор газети «Володимирецький вісник» Сергій Скібчик. Приїхав, щоб привітати колег, з багатьма з яких він вже зустрічався у прифронтовій зоні, супроводжуючи їх на зйомках, поспілкуватися з журналістською молоддю та ветеранами. А тут на нього чекав ще й сюрприз. Нещодавно Національна спілка журналістів Спілка журналістів України започаткувала спеціальну відзнаку НСЖУ «Пресофіцери важливі».
Сергій Томіленко зазначив, що нагорода «Пресофіцери важливі» вручатиметься співробітникам пресслужб сил оборони, які активно висвітлюють життя своїх підрозділів і з’єднань, допомагають в роботі на передовій цивільним журналістам, інформують світ про діяльність українських військових. Серед перших відзначених – і Сергій Скібчик.
Почесну нагороду пресофіцеру за дорученням керівника журналістської організації України вручила на медіафорумі член Правління НСЖУ, заслужений журналіст України Наталія Кузьменко. Сергій отримав також подарунок від Центру журналістської солідарності – швидкісний портативний жорсткий диск на 2 терабайти.
–Дякую, колеги, за цю нагороду! Вважатиму її авансом для підготовки якісної фронтової журналістики. А диск – надзвичайно потрібна річ, адже відзнятий на фронтових стежках відеоматеріал – своєрідну хроніку війни – потрібно десь зберігати, а пам’ять ноутбука не безмежна, – сказав Сергій Скібчик. – Щиро дякую НСЖУ та її очільнику Сергію Томіленку, а також запорізьким колегам Наталії Кузьменко, Валентині Манжурі та Центру журналістської солідарності Запоріжжя!
Сергій Скібчик також звернувся закликом до запорізьких колег.
–Війна триває, інформаційний фронт набуває стратегічного значення, тож працюємо далі. І давайте будемо збирати фото та відеоархів – все, що відзняли на лінії фронту, на прифронтових територіях, навіть те, що не було опубліковане. Мусимо зібрати і зберегти – як історію злочинів російських загарбників проти людяності і людства, проти України, як історію великого подвигу наших воїнів-захисників, тероборонівців, волонтерів, медиків, кожного українця в боротьбі за вільну і демократичну Україну. Журналісти важливі! Пресофіцери важливі!
Запорізький Центр журналістської солідарності підтримує ініціативу Сергія Скібчика щодо збору і зберігання всіх фото та відеоматеріалів про кожен день загарбницької війни. Вже днями тут планують зібрати журналістів, які працюють на прифронтових територіях і на лінії фронту, і розпочати цю важливу роботу.
Презентацію слайд-фільму «Ми – журналісти, правди вартові» продовжила фоторозповідь про основні віхи запорізької журналістики за 65 років її діяльності, що викликала приємні ностальгічні спогади про колег та редакційні колективи, які в різні часи писали історію міста і регіону. Деякі журналісти, свідки тих подій, були в залі: Жан Кучмій та Василь Федина, яким цього літа виповнюється 90 років, Анатолій Огнев, Микола Бордюжа, Григорій Петраков та інші медійники поважного віку. Їх особисто привітали керівники ЗОО НСЖУ Наталія Кузьменко та Валентина Манжура.
Поруч з ветеранами гідно виглядала спілчанська молодь. Вони активно готувалися до свята – провели два спортивні змагання з більярду та тенісу. Керівники Федерації цього популярного виду спорту безпосередньо на заході вручили переможцям кубки за призові місця. Напередодні свята до лав спілки прийняли дев’ять молодих журналістів, на медіафорумі їм врученили журналістські посвідчення. За творчі успіхи представники молодіжного крила організації нагороджені грамотами та відзнаками НСЖУ.
Головною сенсаційною подією став новий Гімн Запорізьких журналістів. Напередодні медіаформу голова ЗОО НСЖУ Наталія Кузьменко звернулась до колег з ідеєю оновити пісню, знайому ще з 90-х років – нею відкривався кожний професійний фестиваль на Запоріжжі. Поети-журналісти Пилип Юрик та Валентина Манжура сторили новий Гімн Запорізьких журналістів. Музичну підкладку допомогли зробити спеціалісти Запорізького коледжу: композитор-викладач Поліна Бекасова та студентський вокальний ансамбль. Співали Гімн всі разом – і журналісти, і гості свята.
Співпраця і підтримка
Приємно було бачити на медіафорумі гостей-меценатів, серед яких – народні депутати України Геннадій Касай, Муса Магомедов та Сергій Штепа. До заходу також долучились Головне Управління ДСНС в Запорізькій області Запорізька обласна організація товариства Червоного Хреста України, Запорізька обласна рада профспілок, Запорізька обласна філармонія, Клуб підприємців «Віконт», Торгова марка «Козацька ферма» та інші.
Серед багатьох тем, які звучали на медіафорумі, знайшла відображення і проблема безпеки журналістів.
Один з гостей медіафоруму – Владислав Гусинський очолює саме велику армію рятувальників області – ГУ ДСНС, які, окрім виконання своїх нелегких обов’язків, навчають журналістів правилам безпеки і поведінки в екстремальних умовах, проводять різнопланові тренінги, супроводжують їх в поїздках на прифронтові території. За цю важливу роботу Національна спілка журналістів України відзначила Владислава Гусинського Почесною Грамотою НСЖУ, яку вручила йому голова ЗОО НСЖУ Наталія Кузьменко.
– Журналісти важливі! Ви завжди поруч з нами, як на ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, так і під час профілактичних заходів. Ви працюєте в надскладних умовах за покликом душі. Бажаю завжди мати наснагу долати труднощі, бачити там, де інші не бачать, і писати те, що варто читати! – сказав Владислав Гусинський журналістам.
Він також вручив нагороди від ГУ ДСНС в Запорізькій області журналістам, які працюють на прифронтових територіях та поблизу «нуля» – Ользі Звонарьовій та Кірі Овес, які були поранені при виконанні професійних обов’язків, під час прильоту, та Ігорю Воробію.
Про безпеку журналістів потурбувалася до свята і Запорізька обласна організація товариства Червоного Хреста України. Адже їхня команда проводить для запорізьких медійників в Центрі журналістської солідарності тренінги і практичні заняття з надання першої домедичної допомоги. Ось і на медіафорумі голова організації Оксана Бекетова не тільки вручила нагороди і подарунки до свята Юлії Баришевій, Ганні Логвиненко, Ірині Єгоровій і координаторам ЦЖС Наталії Кузьменко та Валентині Манжурі, а й подарувала кожному персональні аптечки, які стануть в нагоді в екстремальній ситуації, а Центру журналістської солідарності передала спеціальний рюкзак з медикаментами та іншим необхідним для надання першої домедичної допомоги.
– За три місяці до медіафоруму обласна організація журналістів та ради профспілок підписали Меморандум про співпрацю та допомогу, де передбачалась ретельна підготовка до цього важливого благодійного заходу, – сказала голова обласної ради профспілок Тамара Белескова, – за цей час ми добре попрацювали, зокрема журналісти створили декілька публікацій про роботу первинних організацій профспілок. Вісім профспілок зробили благодійні внески в загальний збір для медійників, що потребують допомоги. Це добрий початок, я впевнена, що наша взаємодія продовжиться і надалі і принесе користь представникам обох спілок.
Свободу полоненим журналістам!
Учасники медіа форуму також висловили підтримку українським журналістам, що перебувають у неволі внаслідок свавільних затримань і насильницьких зникнень або сфальсифікованих звинувачень з боку окупантів.
Під Зверненням підписалися 98 учасників Запорізького медіафоруму. У документі, зокрема, зазначається:
«Країна-агресор не дотримується жодних міжнародних конвенцій і правил, наші колеги потерпають у полоні тільки за те, що намагалися чесно виконувати свої професійні обов’язки. Журналісти стали для російських загарбників ціллю номер один, на окупованих територіях вони ув’язнюють навіть ветеранів-медійників.
Ми підтримуємо зусилля Національної Спілки журналістів України, Міжнародної та Європейської Федерацій журналістів щодо звільнення наших незаконно захоплених колег і закликаємо українську владу і міжнародну спільноту зробити все можливе, щоб воєнні злочини проти журналістів були зупинені, а винні у їх здійсненні – покарані.
Ми заявляємо, що будемо всіма можливими способами наближати момент, коли ми зможемо привітати на свободі всіх наших колег, які є заручниками кремля (за останніми даними – це 30 українських журналістів!) і серед яких страждають у неволі і наші запорізькі колеги – Ірина Левченко, Анастасія Глуховська та Георгій Левченко з Мелітополя.
Ми звертаємося до української влади, до всіх міжнародних інституцій та гуманітарних місій із закликом вжити заходів для встановлення місця перебування кожного українського медійника, зниклого безвісти на окупованій території, і для негайного звільнення всіх наших колег, які страждають у неволі».
Підписуючи Звернення, маріупольський тележурналіст В’ячеслав Твердохліб, зокрема, зазначив:
–Від усього серця підтримую своїх колег, ув’язнених і зниклих безвісти. Я добре розумію, що це таке, бо був в окупованому Маріуполі і з великими труднощами й жорсткими перевірками та моральними приниженнями з боку ворога дві доби пішки вибирався на підконтрольну Україні територію. Вимагаю негайного звільнення журналістів, вина яких тільки в тому, що вони намагалися чесно виконувати свою роботу, свій професійний обов’язок, – підкреслив він.
–Ставлю свій підпис на підтримку колег і дуже хочу, щоб вони знали: ми про них не забули та ми за них боремося. Журналісти своїх не кидають. Журналісти важливі. Впевнена, вони почують нас і відчують нашу підтримку. Нехай це додасть їм сили, щоб вистояти і повернутися,- сказала Катерина Шевченко, керівник молодіжного крила ЗОО НСЖУ, засновник нового Інтернет-видання «Soda».
Народний депутат України Геннадій Касай теж поставив свій підпис під Зверненням. Він пообіцяв, як член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, особисто докласти всіх зусиль для звільнення ув’язнених і розшуку безвісти зниклих журналістів, залучивши до цієї надважливої справи своїх колег з Верховної Ради України.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Запорізького ЦЖС