Що робити, якщо зламали ваш обліковий запис? Про основи цифрової безпеки, можливі атаки та безпечне зберігання даних йшлося на тренінгу тренінгу «Кібербезпека у дії», який провела для студентів-третьокурсників факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка координаторка Центру журналістської солідарності Наталія Войтович. Майбутні медійники спробували захистити свої дані на пристроях.
–Для майбутніх журналістів, а також молодих журналістів надзвичайно важлива в сучасному світі кібербезпека, оскільки ми постійно у професійному плані використовуємо різноманітні гаджети, користуємося електронними поштами, файлообмінниками. Нам необхідно розуміти як у теперішніх реаліях захистити себе й інформацію, яку ми отримуємо, – каже Наталія Войтович.
Під час тренінгу студенти переконалися у тому, наскільки важливо перевіряти джерело інформації, адже ним може бути бот чи фейковий акаунт. Також майбутні журналісти розглянули види та ознаки хакерських атак й методи протидії.
Однак якщо ваш обліковий запис все ж зламали, то не варто панікувати.
Що потрібно зробити:
- відновити доступ до акаунту;
- замінити пароль;
- перевірити кількість пристроїв, на яких відкритий обліковий запис;
- налаштувати двофакторну автентифікацію;
- подати запит до служби підтримки.
Наталія Войтович зосередилася на хмарних сервісах та їх ризиках й представила безпечні платформи для обміну даними з колегами, оскільки у роботі в журналістиці важливо, щоб потрібні файли були в безпеці та не потрапили до інших рук.
На тренігу студенти спробували застосувати отримані навички на практиці – кожен створив власний пароль з врахуванням усіх порад.
–Тренінг був надзвичайно інформативним. Я дізналася про інструменти для захисту своїх даних в інтернеті, а також зрозуміла, як потрібно діяти, якщо хакери все ж зламали акаунт. Такі ситуації не раз траплялися у моїх друзів через необачність. Тепер я розумію, що до цього призводить та як уникнути небезпеки. Наталія Войтович компетентно поговорила з нами про основні правила цифрової гігієни у сучасному світі, тож тепер я усвідомлюю важливість кібербезпеки, – поділилася враженнями про тренінг студентка 3 курсу Іванна Сура.
Такий тренінг допоможе майбутнім журналістам захистити свої дані на тлі кіберзагроз у швидкоплинному інформаційному світі.

Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Дар’я Маркова
Дискусія з цього приводу: