Хай живе життя!
Під таким гаслом у Луцьку відбувся восьмий West Media Forum, партнером якого став і Волинський прес-клуб.
Зокрема – в організації панельної дискусії про виклики для журналісток у час війни й досвід, який медійниці здобули за цей рік.
За словами Ліни Кущ, Першої секретарки Національної спілки журналістів України, співголови експертної групи Європейської федерації журналістів з питань гендерної рівності та різноманітності, журналістки в Україні і до повномасштабної війни стикалися з низкою викликів у професійній діяльності саме як жінки. До цих викликів додалися ще і питання фізичної безпеки, втрата роботи, полон, окупація, сексуальне насильство.
“Ми маємо також приклади тиску на журналісток через родини, які перебувають в окупації, психологічних погроз у зґвалтуванні – і маємо бути готові в своїх редколективах побачити ці проблеми, які журналістки часто не артикулюють”, – зазначила пані Ліна.
Вона наголосила також на додатковому навантаженні журналісток, редакторок як менеджерок, психологічне й економічне навантаження, коли вони змушені працювати більше за менші гроші, тощо. Ми маємо озвучувати ці проблеми і робити зусилля жінок більш видимими.
У цьому випадку велике значення має підтримка медійних організацій.
Однією з таких є ініціатива НСЖУ – Центри журналістської солідарності, які від початку повномасштабного вторгнення надавали емоційну та матеріальну підтримку евакуйованим журналісткам, а згодом запрацювала Гаряча лінія психологічної допомоги. За словами Ліни Кущ, 90% звернень – від медійниць.
“Дуже важливо, що в експертній групі Європейської федерації журналістів є представниця України. Я маю можливість говорити про наш досвід війни, роль української журналістики і виклики, перед якими опинилися журналісти і журналістки”, – наголосила пані Ліна.
“Кліматичні репортери загалом не дуже популярні. Я як журналістка, яка пише на екологічні теми, в час війни зіткнулася з низкою викликів, серед яких найпростіше виявилося знайти бронежилет і шолом, а найважче – отримати акредитацію. І велику експертну підтримку, як це зробити, мені надали журналістки, які вже пройшли цей досвід, – зауважила модераторка дискусії, журналістка Мар’яна Вербовська.
Власне, однією з груп такої взаємопідтримки є спільнота “Жінки в медіа”, про діяльність якої розповіла її проектна менеджерка, журналістка NV Олександра Горчинська. За її словами,дуже важливою для журналісток виявилася можливість просто відпочити і звернути увагу на своє здоров’я – як фізичне, так і психологічне. Окрім зазначених навантажень, журналістки стикаються і з гендерною дезінформацією, приниженнями з боку росії, але часто лишаються наодинці з цією проблемою. Дослідження про це нещодавно презентувала ГО “Жінки в медіа”.
Але як давати собі раду? Чи вдається стабілізовувати свій внутрішній стан і що допомагає бути стійкими?
Воєнна репортерка Надія Суха пригадує, що говорити про війну – окупацію, репортажі з фронту – це не те, про що можна мріяти в журналістиці. Але у неї, як і інших репортерок, не було іншого вибору – вона розуміла, що має робити те, що добре вміє, і де може бути максимально корисною. У роботі з військовими найбільш важливо, каже, “завоювати довіру і довести, що маєш право займатися тим, чим займаєшся”.
“Той перший рік повномасштабної війни був загалом найважчий. Ти ніколи не можеш бути готовою побачити злочини наживо. Але з часом настав момент, коли ти втомлюєшся “не вигрібати”. А зараз ти розумієш, що є хтось, кому доводиться важче. І ти мусиш теж бути сильною. Маєш відкладати все жахливе на потім, а зараз мусиш це витримати, бо інакше не можна працювати. Ця робота для мене надзвичайно важлива. В усьому цьому жаху, коли твої герої стають іменами, то єдине, що допомагає сцілюватися і їхати на Донбас, – це розуміння, що ти допомагаєш людям стати вічними іменами, що ти пишеш про тих титанів, які тримають нам небо”, – каже Надія.
На форумі йшлося також про грантові можливості для медіа, тренди, використання інноваційних технологій (зокрема – штучного інтелекту), медіаграмотність, мову ворожнечі та стереотипний контент, досвід трансформації медіа. Захід відвідало 150 осіб. Більше інформації про це – на сайті Район.in.ua.
Участь у форумі взяли колеги з редакцій локальних медіа, які в 2023 році були учасницями менторської програми Волинського прес-клубу, яка була реалізована за сприяння проєкту «Підтримка сталості українських медіа», що фінансується Швецією та реалізується міжнародною організацією Internews Europe.
Головний організатор медіафоруму – CID Media Group.
Джерело сайт Волинський прес-клуб