Сьогодні українські журналісти не лише висвітлюють війну, а й безпосередньо страждають від її наслідків. Відтак у Дніпрі медійники можуть отримати безоплатну правову допомогу завдяки проєкту «Комплексна підтримка ветеранів та постраждалих від війни в умовах воєнного стану», який реалізує громадська організація «Правозахисна Група «СІЧ» за фінансової підтримки з бюджету Дніпровської міської територіальної громади.
Які завдання вирішуються у межах проєкту ? Хто може звертатися за допомогою? Які заходи передбачені проєктом? Ці та інші питання розглянули у Дніпровському центрі журналістської солідарності під час пресконференції на тему: «Допомагати разом: правовий захист та підтримка ветеранів та постраждалих від війни».
– Серед наших колег-медійників є ті, хто нині боронить землю. Є ті, хто має статус ветерана. Є вимушено переміщенні особи, а також є ті, чиї помешкання зазнали руйнування внаслідок війни. Тому цей проєкт є важливим і для журналістської спільноти, – зауважила координаторка Дніпровського центру журналістської солідарності НСЖУ Наталя Назарова.
Під час конференції представники громадської організації «Правозахисна Група «СІЧ» – виконавча директорка Наталія Кожина та юристка Катерина Щекоткова, а також головний спеціаліст відділу внутрішньої політики управління внутрішньої політики та розвитку місцевого самоврядування департаменту з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформаційної політики Дніпровської міської ради Андрій Торопов, розповіли про основні завдання проєкту. Зокрема, говорили про консультаційну роботу щодо правових питань, надання вторинної правової допомоги відповідно до звернень громадян тощо.

Серед основних проблем із якими звертаються – отримання одноразових грошових допомог, встановлення ступеня інвалідності, призначення пенсій, недоотримані виплати під час або після служби, а також труднощі з комунікацією з військовими частинами чи територіальними центрами.
– Я не так давно чула цифру, що кожен третій з наших знайомих – це людина, яка безпосередньо постраждала від війни, – зазначила Наталія Кожина. – І наше завдання – зробити все можливе, щоб у нашому середовищі, нашому суспільстві, і ветерани, і всі ті, хто постраждав від війни, відчували підтримку. Зі свого боку, ми готові надавати саме правову підтримку, правове вирішення різноманітних юридичних питань.
Серед журналістів-учасників заходу були і внутрішньо переміщені особи, чиє житло нині або зруйноване, або знаходиться на окупованих територій.
– Ми виїхали з нашого міста на Донеччині ще у 2022 році і з того часу винаймаємо квартиру у Дніпрі. Намагалися отримати якусь допомогу, але стикнулися з проблемою внесення житла в реєстр. Але це нині не можливо, тому вже думали, що нічого з того не вийде, – поділилася учасниця конференції. – Та тепер знов з’явилася надія на те, що питання можна вирішити.
Окрім надання правової допомоги, громадська організація планує проводити інформаційну роботу, щоб підвищити обізнаність населення щодо своїх прав та механізмів їхнього захисту. Важливою частиною проєкту стане також дослідження й аналіз місцевих програм підтримки ветеранів з метою адаптації найефективніших практик для Дніпропетровщини.
Представники організації закликали всіх, хто потребує допомоги, звертатися до них через сайт, Facebook-сторінку або за телефонами 068 762 30 90 та 095 903 33 61. Прийом здійснюється за попереднім записом.



Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Ліана Охрименко, інформаційна служба Дніпровського ЦЖС
Фото Віктора Качанова
Дискусія з цього приводу: