Щонайменше 38 журналістів і медіа-працівників було вбито під час роботи в конфліктних країнах у 2023 році, порівняно з 28 у 2022 році та 20 у 2021 році, – йдеться у прес-релізі, опублікованому штаб-квартирою ЮНЕСКО.
– Я вшановую пам’ять всіх цих медіа-професіоналів і повторюю свій заклик до залучених сторін мобілізувати необхідні засоби, щоб гарантувати захист журналістів як цивільних осіб, як це передбачено міжнародним правом, – наголошує Одрі Азулє, Генеральна директорка ЮНЕСКО
Військові дії, що тривають на Близькому Сході, спричинили переважну більшість вбивств, пов’язаних із конфліктом, ЮНЕСКО повідомила про 19 вбивств у Палестині, 3 у Лівані та 2 в Ізраїлі з 7 жовтня. В Афганістані, Камеруні, Сирії та Україні також було щонайменше по два вбивства.
Ці цифри не включають смерті журналістів і медіа-працівників за обставин, не пов’язаних з їхньою професією, про які також повідомлялося у значній кількості в 2023 році. І ці трагедії є лише верхівкою айсберга, із масовими пошкодженнями та руйнуванням медіа-інфраструктури та офісів. і багато інших видів загроз, таких як фізичний напад, затримання, конфіскація обладнання або відмова в доступі до інформації. Велика кількість журналістів також втекла або припинила роботу.
Такий клімат сприяє встановленню того, що ЮНЕСКО називає «зонами тиші» в багатьох зонах конфлікту, що має серйозні наслідки для доступу до інформації як для місцевого населення, так і для всього світу.