До якого майбутнього рухаємося, якщо штучний інтелект дедалі інтенсивніше заповнюватиме інформаційне середовище – про це медійники з’ясовували разом з медіатренеркою з основ штучного інтелекту Вікторією Осинською під час тренінгу, який відбувся за ініціативи представництва об’єднаного Західноукраїнського центру журналістської солідарності НСЖУ в Чернівцях. Журналісти-переселенці, представники місцевих медіа, студенти-майбутні журналісти говорили про освоєння та використання інструментів ШІ у повсякденній журналістській роботі.
–Медіаорганізаціям потрібно зробити взаємодію між журналістами і штучним інтелектом (ШІ) максимально етичною, адже інструменти ШI можуть призводити до соціального ранжування, розповсюдження дезінформації та інших порушень прав особистості, – каже Вікторія Осинська.
Тексти, зображення та відео авторства штучного інтелекту вже є частиною як дописів користувачів соцмереж, так і матеріалів великих медіа. Дедалі більше журналістів перетворюють ШI-інструменти на персональних помічників у виконанні робочих завдань: збір та аналіз даних, створення контенту, взаємодія з аудиторією – це лише частка його застосування.
– Щоб надати редакціям алгоритми відповідальної взаємодії зі ШI, відповідні офіційні структури намагаються сформувати документи, що описують принципи взаємодії. Основним у цьому є пріоритет людського «нагляду» під час генерування контенту за допомогою штучного інтелекту. Адже відповідальність за контент, його правдивість та етичність несе людина, тобто користувач системи, – розповідає пані Вікторія.
Під час навчання було розглянуто низку інструментів, за допомогою яких штучний інтелект можна застосовувати для потреб медіа. Одночасно медіа варто знайомити свою аудиторію з фактом використання ШI та процесом взаємодії з цим інструментом.
– На практиці це означає розробку та публікацію власних стандартів використання ШI, маркування текстів, фото і відео, згенерованих за допомогою ШI, а також чітке розмежування авторського та створеного нейромережею контенту, – зауважила експертка.
Варто зазначити, що вже діють міжнародні практики відповідального використання ШІ у сфері медіа. Втім, розроблені документи є лише основою для формування власний медійних стандартів.

Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Чернівецьке представництво об’єднаного Західноукраїнського центру журналістської солідарності
Дискусія з цього приводу: