У Вінницькій обласній організації НСЖУ протягом півроку на облік стали 50 медійників. До вінницьких журналістів долучилися колеги з Маріуполя, яким пощастило вибратися з окупації, є спілчани з Ірпеня. Але голова Вінницької організації Спілки журналістів Марина Тепленко має принципову позицію: потрібно розмежовувати кількісний та якісний склад осередку. На її думку Марини, в умовах, які склалися, необхідне «перезавантаження». Адже членство у Національній спілці журналістів України є цінним.
– У нас є проєкт, який так і називається «Перезавантаження». У результаті ревізії кількісного складу організації виявили, що з 633 членів активними залишаються 256. Можливо, є сенс зробити окреме посвідчення для спілчан-ветеранів, які вже не можуть брати активну участь у роботі Спілки, у нас таких 155 осіб. Буває доводиться відповідати на запити поліції, що певна особа не є дійсним членом Спілки, хоча може представлятися таким. З людьми, які втратили зв’язок зі Спілкою, не платять внесків, потрібно прощатися. Не можна маніпулювати поняттями при написанні грантових заявок і згадувати про членство у якості аргумента, якщо до цього ніяких активностей не було. При цьому, зокрема і високі звання чи посади не мають значення, для усіх мають бути однаково суворі вимоги.
Важливою для спілчан є журналістська солідарність, яка може мати різні прояви. Під час критичних ситуацій НСЖУ надає підтримку, яка допомагає витримати і втриматися: матеріальну, психологічну, безпекову тощо. Вінницька обласна організація Національної спілки журналістів України напрацювала й власний досвід у плані журналістської солідарності та підтримки.
Ми впровадили «клубну картку» члена НСЖУ, яка дає журналістам певні привілеї. Як це працює? До прикладу, при зверненні у лікарню член Спілки попередньо підтверджує нам, що у нього немає заборгованості по сплаті членських внесків, і завдяки «клубній картці» може отримати знижку на платні медпослуги у розмірі від 10 до 20 відсотків. Другий приклад, медійник чи медійниця можуть завітати у кав’ярню і за сніданок чи обід сплатять на 5 або 10 відсотків меше, теж завдяки знижці. Є у нас цікава туристична локація, родзинка міста – «Пан Заваркін та сини», що суміщає і музей, і кав’ярню. Там представлені цікаві експонати, а також можна пригоститися чаєм чи випити горнятко кави. Для власників журналістської «клубної карти» теж діють скидки. До нашого списку – інформаційних організацій, підприємців і підприємств, які пропонують журналістам-спілчанам знижки, входить 7 юридичних та фізичних осіб, але він обов’язково буде поповнюватися. Вважаю, це дуже гарна ідея, яку можна підтримувати.
Ще один важливий проєкт стосується безпеки медійників. Він охоплює різні напрями. Навчання з володіння зброєю, прийоми сомооборони додають упевненості, що у разі необхідності можна дати відсіч ворогу. Отримані знання та уміння надавати домедичну та медичну допомоги (посвідчені міжнародними сертифікатами) можуть знадобитися у будь-який момент задля збереження здоров’я, навіть і життя, свого або тих, хто поруч.
Продовжуючи безпекову тему, хочу звернути увагу на питання стосовно захисного спорядження, бо маємо у ньому потребу. Медійники виїздять працювати у зони бойових дій і звертатися у Чернівці чи Львів за спорядженням проблематично. Можливо варто продумати шляхи, аби ми стали філією Київського центру журналістської солідарності.
У Вінниці уже створений простір солідарності журналістів, і медійники спільно роблять потрібні справи і для простору, і для країни, аби змінювати життя на таке, яким ми його хочемо бачити.
Підготувала Людмила Мазнова
Виступ на розширеному засіданні Правління НСЖУ, яке відбулося в онлайн-режимі 23 січня 2025 року за участю понад 50 спілчан із усіх регіонів України. Правління одностайно підтримало пріоритети НСЖУ на 2025 рік. Ключові напрямки: захист журналістів та свободи слова, системна допомога регіональним та місцевим медіа, солідарність з полоненими колегами, розвиток мережі Центрів журналістської солідарності, посилення міжнародної співпраці.
Дискусія з цього приводу: