«Я громадянин України. Мені байдуже, скільки ви мені дасте – два роки чи двадцять. Вільною людиною я стану лише тоді, коли сюди прийде ЗСУ», – ці слова журналіст і ветеран АТО Сергій Цигіпа виголосив в окупаційному «суді» перед вироком у 13 років ув’язнення. Сьогодні він, перебуваючи в російській в’язниці, став лауреатом Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка.
23 січня на пропозицію кримського журналіста, секретаря НСЖУ Миколи Семени Правління Національної спілки журналістів України присудило Сергію Цигіпі журналістську відзнаку за незламність та вірність професії.
Серед попередніх лауреатів премії – журналісти Микола Семена, Роман Сущенко та Владислав Єсипенко, які також пройшли через російські репресивні судилища, донецький журналіст і письменник Станіслав Асєєв, який провів 28 місяців у полоні бойовиків, а також незалежна Білоруська асоціація журналістів, що зазнала репресій за захист свободи слова.
Сергій Віталійович Цигіпа (нар. 10 серпня 1961 року) – член Національної спілки журналістів України, організатор фестивалю «Таврійські ігри», обіймав посади заступника головного редактора у низці національних видань, проводив журналістські розслідування. У 2008 році на нього було здійснено замах. Брав участь у Революції Гідності, у 2015-2017 роках проходив службу в Силах спеціальних операцій, має звання майора.
Російські окупанти викрали Сергія Цигіпу 12 березня 2022 року за звинуваченням у «шпіонажі». Рішенням окупаційного Сімферопольського «суду» 6 жовтня 2023 року він отримав 13-річний термін ув’язнення.
14 лютого 2024 року апеляційний «суд» залишив у силі цей вирок. 8 квітня 2024 року Сергія Цигіпу етапували на територію Росії.
“Сергій Цигіпа символізує незламність української журналістики. Присудження премії імені Ігоря Лубченка – це наш спосіб сказати і Сергію, і всім ув’язненим колегам: ми пам’ятаємо про вас і боремося за ваше звільнення”, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Серед громадських лідерів кампаній за звільнення Сергія Цигіпи та інших незаконно ув’язнених українських журналістів – Олена Цигіпа, дружина херсонського медійника.
Довідка про премію.
Національна премія за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка заснована Національною спілкою журналістів України в 2012 році на честь Ігоря Федоровича Лубченка, який очолював Спілку з 1997 по 2012 роки і зробив значний внесок у розвиток української журналістики та захист свободи слова.
Ця премія щорічно присуджується журналістам, правозахисникам та організаціям, які досягли значних успіхів у відстоюванні права на свободу слова та високих професійних журналістських стандартів.
Лауреати премії в попередні роки
2023 рік: правозахисна організація Civil Rights Defenders зі Швеції, яка доклала значних зусиль для захисту українських журналістів та документування свідчень про воєнні злочини.
2022 рік: журналіст проєкту «Крим.Реалії» («Радіо Свобода») Владислав Єсипенко, який з 10 березня 2021 року перебуває в полоні, окупаційним «судом» у Криму засуджений до 5 років колонії.
2021 рік: Білоруська асоціація журналістів (БАЖ), яка зазнала репресій у Білорусі за свою діяльність у сфері захисту свободи слова.
2020 рік: донецький журналіст та письменник Станіслав Асєєв, який понад два з половиною роки незаконно утримувався проросійськими бойовиками в Донецьку.
2019 рік: кримськотатарські громадянські журналісти.
2018 рік: український журналіст Роман Сущенко, який був незаконно ув’язнений у Росії за звинуваченням у шпигунстві.
2017 рік: журналіст і правозахисник Валерій Макеєв, у 2014 році в Луганській області потрапив у російський полон, де перебував 100 днів.
2016 рік: кримський журналіст Микола Семена, переслідуваний російською владою за свою професійну діяльність в окупованому Криму.
2015 рік: віце-президентка Польської асоціації журналістів, членкиня виконкому Європейської федерації журналістів, директорка польського телеканалу для білоруської аудиторії «Белсат» Агнешка Ромашевська-Гужі.
2014 рік: голова Донецької обласної організації Національної спілки журналістів України (НСЖУ), головний редактор газети «Донбас» Олександр Бриж, перебував у полоні проросійських бойовиків, відмовився працювати на них.
2013 рік: керівниця проєкту «Телекритика» («Детектор медіа») Наталія Лігачова-Чернолуцька.
2012 рік: на той час голова Комісії з журналістської етики, співзасновник газети «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: