Історію про вінницького військового «Вітька» Руслана Сивак, магістрантка 2 курсу Донецького національного університету імені Василя Стуса, вважає своєю найкращою роботою, створеною під час тримісячного стажування у редакції «Суспільне Вінниця». Попри попередній трирічний досвід у місцевій редакції, стажування у «Суспільне Вінниця» стало для Руслани можливістю освоїти нові навички та підходи до роботи.
– Я сама знайшла контакти героя, склала перелік питань, провела інтерв’ю, оформила його, дотримуючись стандартів та редакційної політики медіа, і скинула редакторам. Його опрацювали та опублікували на сайті, – розповідає про свою роботу стажерка. – Військовий з позивним «Вітьок» став ветераном війни, пройшов реабілітацію. Я була щаслива, що вдалося самотужки знайти такого класного героя для матеріалу і що він швидко вийшов на контакт.
А ось студентка 3 курсу бакалаврату Ганна Бєлік до стажування мало працювала у журналістиці: написала декілька інтерв’ю для журналу «Час.Опис» і проводила тренінги з медіаграмотності для школярів та студентів. Під час роботи у «Суспільне Вінниця» Ганна також готувала інтерв’ю з ветераном російсько-української війни. Найкращою ж своєю роботою вважає репортаж про акцію на підтримку військовополонених та безвісти зниклих військовослужбовців.
Можливість професійно зрости у провідних медіа з’явилась у студентів ДонНУ імені Василя Стуса завдяки ініціативі Спілки журналістів.
Ганна та Руслана переконались на власному досвіді, що журналістику найкраще опановувати у реальних умовах роботи. Ця співпраця з медіа є яскравим прикладом того, як майбутні медійники отримують цінний досвід, а редакція – нові ідеї та свіжий погляд на роботу.
За словами головної редакторки «Суспільне Вінниця» Ірини Вдовиченко, така взаємодія зі студентами дає можливість охопити більше тем та розвантажити редакцію, поділитися досвідом та новим поглядом на висвітлення новин.
Під час стажування студенти виконували різні завдання: писали новини та рерайти, адаптували сюжети для сайту, брали участь у репортажах та інтерв’ю, збирали фактологічний матеріал, практикували начитування текстів для сюжетів.
Швидко адаптуватися до редакційної роботи допоміг студентам триденний тренінг у Вінниці, який провела команда НСЖУ.
Ганна Бєлік підкреслила важливість вправ, які навчали оперативності: «Завдяки тренінгу я зрозуміла, як діяти швидко й якісно, щоб моя новина вже сьогодні вийшла на сайт».
Руслана Сивак згадує, що тренінг був добре структурованим і поєднував теорію з практикою. Зокрема, принципи «4 відра для репортажу» стали для студентки корисним інструментом під час роботи.
Стажери одностайно відзначають: команда редакції була готова допомогти у будь-якій ситуації. Вони отримували поради щодо написання матеріалів, начиток для відео, створення сюжетів.
– Особливу подяку хочу висловити нашій кураторці Юлії Бараболі, яка допомагала не лише професійно, а й морально. Її підтримка надавала нам мотивації працювати ще більше, – поділилася Ганна.
Руслана наголосила, що особливо цінним був досвід проходження всіх етапів створення відеоінтерв’ю, від зйомки до монтажу.
За словами Ірини Вдовиченко, стажування допомогло медіа не лише технічно – у розшифруванні інтерв’ю чи підготовці матеріалів, – а й змістовно. «Стажери приносили свіжий погляд на теми, допомагали розвантажити команду й одночасно отримували цінний досвід», – підкреслила вона.
– Стажування – це не лише корисне навчання, але й можливість для студентів відчути себе частиною професійного світу, – наголошує кураторка проєкту стажування в редакціях та перша секретар НСЖУ Ліна Кущ. – Такі програми зміцнюють зв’язок між освітою та практикою, даючи змогу майбутнім журналістам опановувати тонкощі професії в реальних умовах.
Лариса Портянко, інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: