У коворкінгу Івано-Франківського Центру журналістської солідарності відбулася робоча зустріч із представником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Івано-Франківській області Ігорем Масловим. У ній взяли участь працівники Центру, керівники провідних медіа Прикарпаття. Декілька редакторів, а також Віра Ільїна, заступниця редактора краматорської газети «Технополіс», редакція якої частково релокована на Івано-Франківщині, долучились онлайн.
Головною темою розмови було обговорення особливостей роботи локальних медіа після реєстрації/перереєстрації в контексті Закону України «Про медіа». Як зазначив представник Нацради Ігор Маслов, на 15 січня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстровано 168 локальних медіа.
Під час півторагодинної розмови медійники обговорили низку важливих питань: вимоги до програмної концепції для медіа, що здійснюють ефірне мовлення; вимоги статті 37 Закону України «Про медіа» для друкованих та онлайн-медіа (публікація вихідних даних); виконання аудіовізуальними, друкованими та онлайн-медіа вимог Закону України «Про рекламу»; порядок подання медіа документів для внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа відповідно до статті 60 Закону України «Про медіа».
Ігор Маслов також прінформував учасників зустрічі про порядок отримання медіа витягів із Реєстру суб’єктів у сфері медіа та надання аудіовізуальними медіа щорічної фінансової звітності до Нацради.
Під час зустрічі йшлося також про роботу мовників у дні пам’ятних дат, яких у 2025 році налічується 12. Зокрема, в поточному місяці це 20 та 27 січня: 20 січня – 10 років із часу завершення боїв за Донецький аеропорт під час російсько-української війни (згідно з Постановою Верховної Ради України від 21. 12. 2023, № 3536-IX); 27 січня – День пам’яті жертв Голокосту (згідно з Постановою Верховної Ради України від 05. 07. 2011, № 3560-VI). Представник Нацради звернув увагу керівників медіа на необхідність приведення сітки мовлення відповідно до цих пам’ятних дат.
Ігор Маслов також наголосив на необхідності надсилання контрольних примірників друкованих медіа області до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. За його інформацією, станом на 15 січня 2025 року на території Івано-Франківщини зі 168 зареєстрованих медіа, 42 – газети.
У контексті Закону «Про медіа» представник Нацради звернув увагу на необхідність, в разі настання будь-яких змін про медіа, своєчасно вносити відповідну інформацію в реєстр, подаючи заяву до Нацради. Якщо в структурі власності та контролю суб’єкта у сфері медіа відбулись зміни складу власників істотної участі, бенефіціарів чи контролерів, такий суб’єкт зобов’язаний впродовж 45 днів із дня, коли відповідні зміни відбулись або стали відомі суб’єкту, подати до Національної ради заяву про внесення змін до Реєстру й оновлені відомості про структуру власності та контролю, як це передбачено статтею 59 цього Закону.
У контексті Закону «Про рекламу» Ігор Маслов наголосив, що реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу. Рекламні ролики (рекламні блоки) у лінійних аудіальних та аудіовізуальних медіа повинні бути чітко відокремлені від інших програм на початку і наприкінці рекламного блоку за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів, титрів або коментарів ведучих із використанням слова «реклама». Реклама в інших медіа повинна бути чітко відокремлена від іншої інформації з використанням слова «реклама». Прихована реклама забороняється.
Також Ігор Маслов відповів на низку запитань керівників медіа.
Координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта, яка модерувала захід, подякувала Ігореві Маслову за плідну співпрацю та наголосила на необхідності проведення таких робочих зустрічей з метою надання допомоги та підтримки в роботі локальним медіа. Вона також анонсувала проведення на базі Центру серії тренінгів із психологічної підтримки для медійників та запропонувала долучатися до них тим, хто в професії.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дана Данилів
Дискусія з цього приводу: