У Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ відбувся тренінг для медійників «Як уникнути професійного вигорання та повернути собі психологічну стабільність?». Його провели тренери Харківської обласної молодіжної громадської організації «Освічена ініціатива». Як розпізнати професійне вигорання і впоратись з ним? Що спричиняє цей стан? Які його наслідки для людини? Відповіді на ці запитання учасники тренінгу активно шукали разом з тренерами Альбіною Онищенко та Валерією Хоменко.
–Синдром професійного вигорання – це особливий стан людини, що виникає як реакція на дію хронічних стресорів. Він може бути у представників будь-якої професії. І настає не тоді, коли люди хвилюються через війну, через особисті проблеми. Професійне вигорання приходить тоді, коли ми не вміємо вимикати свій мозок, коли постійно в роботі і не можемо зупинитися. І від цього нам стає погано. Наші тренери працюють з різними цільовими аудиторіями, ми не просто розповідаємо щось учасникам тренінгів, ми залучаємо їх до активного спілкування, – зазначила менеджерка проекту, тренер Лілія Покришка.
За словами Альбіни Онищенко, професійне вигорання обумовлене тим, що наші обов’язки, робочий графік, дедлайни переважають над задоволенням від роботи, коли накопичується втома, зникає мотивація, втрачається інтерес до того, що ти робиш. Зрештою все це і призводить до професійного вигорання.
Розпізнати професійне вигорання можна за такими головними ознаками:
- психофізіологічні симптоми: відчуття постійної виснаженості, втоми, безпричинні головні болі, сонливість протягом дня, різка втрата або набір ваги;
- соціально психологічні симптоми: байдужість, пасивність, підвищена роздратованість на незначні події, установка на відсутність професійної перспективи;
- поведінкові симптоми: відчуття, що робота стала важчою, ніж була раніше, свідома ізоляція від оточуючих, внутрішнє роздратування.
Тренери провели з журналістами практичні вправи, які допоможуть не допустити професійного вигорання. Зокрема, це дихальні вправи, використання технік заземлення, контроль власних негативних думок. Крім того, вони порадили частіше займатися справами, не пов’язаними з роботою. Це можуть бути фізичні навантаження, прогулянки на природі, хобі. Таким чином можна уникнути стресових ситуацій, навчитися відновлювати сили і повернути інтерес до улюбленої роботи.
– Нам було цікаво разом з тренерами визначати симптоми професійного вигорання, виконували різноманітні тренінгові вправи з метою підвищення мотивації, зміцнення психологічного здоров’я, зниження загального рівня стресу та психологічного розвантаження. Ми усвідомили, що саме у житті розбалансовує нас, навчилися, як відновлювати власні сили, дізналися, які практики існують для емоційного розвантаження та пізнання власних ресурсів. Опановували навички саморегуляції та розслаблення, антистресові техніки, дізналися, як долати негативні переживання та використовувати власну енергію для продуктивної діяльності. І наприкінці одержали зрозумілі і ґрунтовні поради від тренерів, – поділилася думками Наталія Стіна, редактор газети «Червоний промінь» Запорізького району.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова,
Фото автора та Юрія Зелінського