У Центрі журналістської солідарності НСЖУ у Львові відбувся тренінг онлайн «Як розмовляти з тими, хто пережив психологічну травму». Подію відвідали журналісти та громадські активісти, які прагнули поглибити свої знання у цій сфері та навчитися ефективно допомагати постраждалим. Адже журналістам, які працюють у зоні бойових дій або ж висвітлюють наслідки війни, зокрема російських обстрілів, часто доводиться спілкуватися з людьми, які пережили фізичні та психологічні травми. Такі розмови не завжди легкі як для героя, так і для самого журналіста, бо ж обговорення наповнюється особистими переживаннями героя. Саме тому, медійникам необхідно розуміти, як правильно спілкуватися з людьми, які пережили травматичний досвід. Розуміння психологічних наслідків травми допомагає уникнути додаткового травмування під час інтерв’ю чи збору інформації.
Під час зустрічі психотерапевт Ольга Конюх поділився своїми знаннями та методиками роботи з людьми, що пережили травматичні події. Вона наголосила на важливості розуміння психологічних процесів, які відбуваються у постраждалих, та необхідності створення безпечного середовища з підтримкою для них.
–Такі зустрічі надзвичайно важливі. Адже тема, яку ми сьогодні обговорювали, дуже актуальна. Журналісти, які спілкуються з людьми, які пережили травматичні події, завжди повинні враховувати у своїй роботі етичний аспект і психологічний стан співрозмовника. Я вважаю, що такі навчання допоможуть журналістам підвищити свій професійний рівень. Окрім цього, медійникам не слід забувати і про своє психологічне здоров’я, оскільки зараз ми усі з вами живемо у непростий час, – зауважила координатор Центру журналістської солідарності у Львові Наталія Войтович.
Учасникам події розповіли про види травматизації, зокрема, розглянули поняття травми свідка. Журналісти, які працюють з чутливими темами мають розуміти власні ризики та підготуватись до відповідної розмови. Ольга Конюх зосередилася детальніше на тих чинниках, що можуть ретравматизувати героя й викликати негативні емоції. Також медійники усвідомили, які саме почуття може переживати герой у період травми або ж під час пригадування ситуації.
–Щиро вдячна за запрошення на лекцію з психологинею Ольгою Конюх. Зауважу про важливість тематики висвітлення психологічних травм, особливості спілкування з людьми, які пережили травматичний досвід, особливо в період повномасштабного вторгнення. Лекторка наголосила на важливості емпатії та поваги до респондента, зокрема через пояснення основ психології травматичних ситуацій та їхніх причин. Лекція була інформативною та практично корисною, адже допомогла краще зрозуміти як висвітлювати теми психологічної травми з чутливістю та професіоналізмом, – поділилася журналістка Софія Сиванич.
У Центрі планують продовжити серію подібних зустрічей та тренінгів, аби забезпечити журналістів необхідними ресурсами для роботи у кризових ситуаціях та надати розуміння, який підхід обрати у підготовці матеріалу на чутливу тему.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Маркова