Завдяки проєкту «Партнерство задля Перемоги», який успішно реалізує Івано-Франківський центр журналістської солідарності НСЖУ в партнерстві з Департаментом інформації Івано-Франківської архієпархії УГКЦ та волонтерською асоціацією «Anteas Alessandria» (Італія), вдалося надати різнобічну допомогу низці вітчизняних медійників, передусім тим, хто в час війни залишається у професії. Нещодавно допомогу в межах цього проєкту отримала відома волинська журналістка Людмила Приймачук. В Івано-Франківському центрі журналістської солідарності його координаторка Вікторія Плахта вручила медійниці новий смартфон, який передали італійські волонтери.
– Журналісту зараз дуже важливо мати такий зручний засіб, на який можна робити якісні й відео, й фото та записувати коментарі. Я багато їжджу у відрядження по Україні, зокрема, на прифронтові території, готую репортажі про те, що відбувається на війні, як живуть українці у регіонах, що межують із ворогом. Мій попередній телефон уже вичерпав свій ресурс і я звернулася за допомогою в Івано-Франківський центр журналістської солідарності НСЖУ, який опікується й волинськими медійниками. Надзвичайно вдячна координаторці Центру Вікторії Плахті, співкоординатору проєкту отцю Івану Стефураку та італійському волонтерові Лучано Картолано, що відгукнулися на моє прохання, – сказала Людмила Приймачук.
Журналістка також наголосила на важливості й необхідності Центрів журналістської солідарності НСЖУ в регіонах України. Вона з власного досвіду знає, що саме в таких Центрах медійники знаходять професійну підтримку та допомогу.
– Під час редакційного відрядження журналісту дуже важливо комунікувати з людьми, які живуть чи працюють у тому регіоні, куди ти їдеш. Адже саме вони можуть надати інформацію про ситуацію в їхньому населеному пункті, розповісти про рівень небезпеки та проблемні питання, з якими можна зіткнутися. Також варто подбати і про власну безпеку, забезпечивши себе захисним спорядження та аптечкою. Саме в цих питаннях мені щоразу надавали допомогу в Запорізькому та Дніпровському центрах журналістської солідарності. За це я щиро вдячна колегам-медійникам. Скільки приїжджаю в Центри – почуваюся як вдома, – наголосила Людмила Приймачук.
В Івано-Франківському центрі журналістської солідарності Людмила Приймачук також поспілкувалася зі студентами кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила. Вона розповіла майбутнім журналістам про свою роботу під час повномасштабної війни, про виїзди у прифронтову зону та підготовку репортажів.
– Розумію, що їздити на прифронтову територію небезпечно. Але вважаю, що хтось має це робити. Там твориться наша історія. І це дуже важливо. Загалом для мене найважчі репортажі – з похоронів бійців, бо війна триває вже понад десять років. Ще до повномасштабного вторгнення я зробила 15 таких репортажів. До людського горя звикнути неможливо, кожна втрата болить. Коли ми спілкуємося з рідними, то боїмося сказати зайве слово, щоб не ранити і так поранену людську душу. А з іншого боку, ти розумієш, що ти журналіст, і саме ти маєш написати про кожного з загиблих героїв, аби про їхні подвиги пам’ятали. Зрештою, ти виконуєш свою роботу, – поділилася досвідом Людмила Приймачук.
Журналістка також розповіла, що має на меті видати книжку, до якої увійдуть репортажі про історії життя українців з різних областей нашої країни.
– Українці – нація героїв! Так, нам зараз дуже важко. На жаль, на наше покоління випала війна. Вірю, що ми доживемо до перемоги. Головне – залишатися людьми!, – наголосила Людмила Приймачук.
Також наприкінці зустрчі з медійницею у коворкінгу Івано-Франківського центру журналістської солідарності студенти мали нагоду приміряти бронежилети та переглянути склад тактичної аптечки для надання першої допомоги. Саме ці важливі речі беруть зі собою медійники, які їдуть готувати репортажі в зону бойових дій.
За період своєї понад більш як дворічної діяльності, Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ консолідував вітчизняних журналістів в умовах війни, став осередком згуртованості та професійної взаємопідтримки, важливим хабом, який допомагає медійникам виконувати свої професійні обов’язки як у зоні бойових дій, так і на прифронтових територіях та в тилу, документувати наслідки російських воєнних злочинів і розповідати про війну не лише українцям, а й усій міжнародній спільноті.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності