Аналітичний звіт «Регіональна журналістика України в розбудові толерантного інформаційного простору» про результати дослідження у 24 областях України був представлений медійникам у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. В опитуванні, яке провів «Вінницький прес-клуб», взяли участь 590 регіональних журналістів. Результати аналітичної розвідки презентувала колегам координаторка проекту, журналістка-переселенка з Бердянська Анжеліка Бабич.
–Питання, які вивчалися під час дослідження, нині дуже актуальні і представляють інтерес для журналістів, – зазначила Анжеліка Бабич. – Адже під час дослідження були з’ясовані проблеми ВПО, ветеранів війни, осіб, які постраждали від гендерної нерівності, людей з інвалідністю, молоді.
Спікерка підкреслила, що після повномасштабного вторгнення 58 відсотків опитаних відчувають, що збільшилось навантаження на роботі. Зросла і небезпека під час виконання службових обов’язків. Серед негативних наслідків – закриття медіа, скорочення колективів редакцій, зменшення вибору тем для публікацій, дистанційна робота, проблеми з доступом до інформації.
За результатами дослідження, 75 відсотків опитаних відчувають психологічне виснаження і постійні стреси. Журналісти, які готують матеріали з прифронтових територій, наражають себе на небезпеку, однак не мають страховки на випадок поранення.
– Презентоване опитування «Регіональна журналістика України в розбудові толерантного інформаційного простору» показало, що в регіональних медіа рідко виходять матеріали про вразливі групи населення. Хоча відзначається, що журналісти у східних регіонах, тобто це і ми, активніше висвітлюють цю проблематику. Тим часом, і після перемоги ці теми будуть надзвичайно актуальні. Бо, на жаль, багато українців стануть інвалідами, і суспільство має бути до цього готовим, з’явиться безліч проблем з поверненням до мирного життя переселенців, загостряться гендерні питання. Тож, і журналістам, і владі є над чим працювати. І не потім, не колись, а вже зараз. Це, мабуть, головний посил сьогоднішнього заходу, – зазначила Валентина Авєріна, журналістка-переселенка з Лисичанська Луганської області.
Дослідження підсвітило ще одну велику проблему. Журналісти зазначали, що практично у всіх областях України відчувається погіршення комунікації ЗМІ з органами державної влади, що під час війни викликає занепокоєння і ускладнює роботу журналістів в одержанні оперативної інформації про події на фронті та процеси, що відбуваються в суспільному житті країни, яка воює проти підступного ворога.
Автори дослідження також висловили пропозицію щодо створення коаліції регіональних медіа – громадського простору, на базі якого можна було б проводити для журналістів семінари, майстер-класи, обмінюватися досвідом роботи. Саме цією роботою займаються зараз Центри журналістської солідарності НСЖУ, охопивши своєю активністю медійників практично всіх областей України. Втім, на думку учасників заходу, така коаліція має право на життя, оскільки зайвих знань не буває.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач
Фото авторки та Дар’ї Зирянової