Про те, як працює російська пропаганда та як чинити їй опір, у межах зустрічі змішаного формату розповів медійникам політолог-гібридолог Євген Магда
Зустріч організував Західноукраїнський центр журналістської солідарності НСЖУ.
На зустрічі йшлося про основні принципи пропаганди росії, головні її меседжі та прийоми. Серед головних меседжів пропаганди – відмова від слова «війна», натомість «спеціальна військова операція», використання лексикону часів Другої світової війни, власна версія історичної пам’яті та інше.
Також, йшлося про методи протистояння пропаганді та критичне мислення суспільства. Політолог запевнив, що пропаганда є частиною сучасної війни і росія чудово розуміє її роль. Основа пропаганди – дегуманізація українців.
–Російська пропаганда стоїть на плечах радянської пропаганди, але інтенсивність використання тез відповідає нормам сучасного світу. Тобто, росіяни намагаються працювати з тим, що уже є в нашій підсвідомості й роблять це достатньо активно, послідовно. Російська пропаганда безперечно дуже сильна, і усі ми мусимо їй протистояти. Ми не можемо перебити російську пропаганду прямо, але можемо обирати в який спосіб на неї реагувати», – зауважив Євген Магда.
Політолог розповів про те, як українське суспільство сприймає пропаганду та інколи ведеться на гачок росіян. Поговорили й про український інформаційний простір, його переваги і недоліки сьогодні. Євген зазначив, що українцям треба значно розширювати свою інформаційну діяльність, особливо за кордоном.
–Нашим спільним інтересом сьогодні й уже 10 років поспіль є протидія російській пропаганді та агресії. Окрім військових дій, окупанти намагаються підірвати наш інформаційний спротив. Гібридні загрози нікуди не зникли та досі несуть небезпеку не тільки Україні, а майже всій Європі. Ми повинні це пам’ятати та доносити нашому суспільству, колегам та навіть політикуму. На щастя, є люди, які не дають нам це забути, ба більше, навчають та розповідають про тонкощі протидії ворожій пропаганді. Сьогодні говорили про це з виконавчим директором Інституту світової політики Євгеном Магдою. Зважаючи на специфіку та важливість теми, можна сказати, що спікер добряче прочинив ширму кремлівських меседжів, наративів, символів та пропаганди. Щиро дякую за зустріч! – зазначає журналіст, радіоведучий FM Галичина Андрій Шишко.
Євген Магда дав кілька порад журналістам та закликав розвивати український інформаційний простір й давати відсіч російській пропаганді.
Поради журналістам:
1. Дотримуйтесь важливого принципу – принципу справедливості та універсальності для усіх. Якщо не знаєте як діяти – дійте згідно з законом! Це стосується, зокрема, висвітлення різноманітних гострих тем, які наразі є в українському інформаційному просторі!
2. Розвивайте критичне мислення асиметричним шляхом, адже лише в такий спосіб ми можемо добитися успіху. У нас теж є своя пропаганда, маємо її підтримувати й не допомагати ворогу.
3. Нагадуйте про старі та нові поразки росії.
4. Формуйте антиімперський наратив.
5. Працюйте в інформаційному просторі як на українську, так і на закордонну авдиторію. Сьогодні потрібно багато розповідати про себе світові! Це важливо!
6. Росія намагається зруйнувати Україну зсередини. Не дайте це зробити!
7. Протидія російській пропаганді є нашим спільним інтересом. Мусимо протидіяти разом! Маємо рухатися вперед!
ДОВІДКА. Євген Магда – український політолог, історик, журналіст та виконавчий директор Інституту світової політики. Закінчив з відзнакою Історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 2006 році захистив дисертацію кандидата політичних наук в Інституті світової економіки і міжнародних відносин.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Аліна Штемпель