Городня розташована за 30 км від кордону як з росією, так і з Білоруссю. Тут добре знають і про гіркоту втрат, і про героїчні вчинки земляків, які голими руками захоплювали ворожі танки.
– Цьогоріч нашій газеті 106 років! Ми працювали і будемо працювати, нас не переможуть, – наголошує головна редакторка газети «Новини Городнянщини» Світлана Томаш.
Вона всміхається, і ти мимохідь дивуєшся умінню зберегти оптимізм та добрий гумор в надскладних умовах.
– Наш черговий номер мав побачити світ саме 24 лютого. Його надрукували, але до читачів він так і не дійшов, адже Городнянщина опинилась в облозі з перших днів широкомасштабного вторгнення російської армії, – продовжує Світлана. – Ми не змогли друкуватися, натомість зосередились на висвітленні подій на сторінці «Новин Городнянщини» у фейсбуці. Так чинили свій медійний спротив. Це було дуже небезпечно, але як інакше?
Пані Світлана фіксувала всю хронологію подій, які відбувались у місті й селах громади. Тоді звичайні люди стали справжніми героями. Попри небезпеку (журналісти були під особливим прицілом у ворога), вона приходила на мітинги, швидко знімала, викладала в мережу і чистила телефон, який могли перевірити на кожному кутку.
– При відсутності можливості зарядити мобільний телефон (світла не було через обстріли) доводилось свій робочий день починати з того, що шукала місце, де вмикали генератори, і тут же писати всім: «У Городні відносна тиша. Ми живі»… Боялись? Звісно. Але, дякувати Богу, окупанти не стріляли – могли хіба що автомат навести, попереджуючи, що за передачу інформації про рух російських військ можна попрощатися з життям, – розповідає Світлана Томаш.
Пані Світлана згадує, що окупанти повибивали двері у приміщеннях військкомату, поліції, колишньої РДА, де розташовувалась і редакція «Новин Городянщини». Тож, вибравши момент, працівники евакуювали з редакції всі установчі документи, частину техніки й найдорожче – підшивки газети, починаючи з 1950 року.
Редакторка «Новин Городнянщини» розповідає:
– Вже в перші дні після звільнення від орків узнавали, коли нарешті матимуть змогу отримувати друковану газету, бо для місцевих це означало б, що все буде добре. «Тираж зменшився, як і в усіх під час великої війни. Сьогодні нас в редакції всього четверо разом з бухгалтером. Нам скрутно матеріально: реклами немає, постійної фінансової допомоги також. Але люди нам вірять, і цей ступінь довіри ми не маємо права не виправдати».
Представниця Нацради України з питань телебачення і радіомовлення в Чернігівській області Ірина Сенченко зазначає: «Відповідно до заяви компанії та звернення головної редакторки видання пані Світлани Томаш рішенням Національної ради від 11 грудня 2023 року зареєстровано друковане видання газету «Новини Городнянщини».
– Сьогодні проблемних питань у звичайної, але такої відважної, редакції вистачає. Однак, вони не здаються і шукають шляхи вирішення усіх проблем. З такою любов’ю діляться про свою роботу, колег і свій край, що залишаюся під враженням вже який день. Незламні! Пишаюся і захоплююся такими медійниками!
Ірина Сенченко сказала про те, що в редакції є великий запит на техніку – потрібні декілька ноутбуків для роботи. Вона звернулася до всіх небайдужих з проханням: «Колеги і друзі, якщо маєте інформацію щодо можливості допомогти друкованим медіа, поділіться, будь ласка!»
А невдовзі з редакції «Новин Городнянщини» повідомили, що вони отримали три ноутбуки і принтер. У рамках програми «Voices of Ukraine» їх надав нідерландський фонд Fix Media Foundation.
Ольга Войцехівська, «Журналіст України».