У перші дні тимчасової окупації українських територій там розпочалася кампанія тиску на журналістів із вимогою або стати місцевими пропагандистами окупантів, або зупинити вихід своїх видань. Загарбники розуміють: неконтрольовані медіа – це загроза їхній агресивній політиці.
Про це заявив голова НСЖУ Сергій Томіленко, презентуючи в Івано-Франківську проєкт НСЖУ «Розстріляна свобода слова», в межах якого було підготовлено понад 100 текстових та відео-історій про журналістів, які постраждали внаслідок російської агресії.
– Ключовим нашим завданням під час збору цих свідчень була справедливість, – наголосив Сергій Томіленко. – Ми підтримуємо кожного журналіста, долю якого нівечить окупант, намагаємося допомагати, і водночас – документуємо ці злочини проти свободи слова і передаємо ці дані до правозахисної ініціативи «Трибунал для путіна», Міжнародної і Європейської федерації журналістів, інших міжнародних інституцій.
Голова НСЖУ наголосив, що під час трибуналу, на якому судитимуть російських воєнних злочинців, має бути створено окрему секцію для відповідальних за воєнні злочини проти журналістів та медіа. Коли йдеться про найбільш трагічні сторінки сучасної історії українських ЗМІ, Спілка постійно нагадує, що широкомасштабна російська агресія вже забрала життя понад 70 медіапрацівників України, з них 15 журналістів загинули під час виконання професійних обов’язків, а інші стали цивільними жертвами російських військових або мобілізувалися в Сили оборони України для збройного захисту Батьківщини.
На лаві підсудних, трибуналу для путіна і його режиму, крім військових і чиновників, мають сидіти й провідні російські пропагандисти.
– Ми показуємо, що перша стадія великої війни – це пропаганда! Вона настільки занурює російське населення у токсичну інформаційну бульбашку, що воно потім вітає кожну ракету, яка летить у мирні міста, – сказав Сергій Томіленко.
Проміжним успіхом НСЖУ в цій боротьбі є виключення російського «союзу журналістів», який утворив свої «відділення» в окупованих українських областях, із Міжнародної федерації журналістів. Відповідно, журналістський статус російських пропагандистів світова спільнота не визнає.
Крім убивств, незаконних затримань і взяття в полон, катувань, тиску на працівників медіа, окупанти свідомо атакують редакції українських ЗМІ, знищують їхнє майно, позбавляють журналістів можливості виконувати свої професійні обов’язки.
– Але ми захоплюємося журналістами, яких не зламала війна, не зламали випробування! – сказав Сергій Томіленко, навівши приклад мультимедійного видання «Обрії Ізюмщини», яке під час окупації втратило приміщення і майно редакції, але, попри ці випробування, продовжує інформувати свою аудиторію і через інтернет-сайт, і через соціальні мережі, і відновивши випуск паперової газети.
Сергій Томіленко нагадав, що Спілка журналістів активно підтримує, в тому числі з залученням коштів іноземних партнерів, відновлення друку місцевої преси на прифронтових і деокупованих територіях.
– Ми розуміємо, наскільки важливо давати перевірену інформацію й підтримувати там українське інформаційне поле, – сказав очільник НСЖУ.
Він наголосив, що Спілка об’єднує професійних журналістів, відданих своїй справі, й цим контрастує із пропагандистами окупантів. Він наголосив на важливості журналістської солідарності й взаємопідтримки, яку НСЖУ відстоює під гаслом «Журналісти важливі!»
Інформаційна служба НСЖУ