Після повномасштабного вторгнення рф в Україну медіа також стали зброєю – інформаційною зброєю, якої боїться ворог і на боротьбу з якою кидає всі свої сили. Журналісти на лінії фронту завжди поряд з військовими, ділять з ними всі небезпеки і ризики, аби зафіксувати кожну мить для історії. Та вони самі нечасто потрапляють в об’єктив колег. Тож дуже цінними є знімки, які лягли в основу фотовиставки «Україна: журналісти на передовій», яка відкрилась сьогодні, 2 червня, у вестибюлі станції столичного метро «Золоті ворота». Виставка присвячена Дню журналіста України.
На виставці представлені 40 світлин відомих фотографів і фотографинь, які показують роботу українських воєнних журналістів та журналісток. Серед авторі знімків – Станіслав Юрченко, Єфрем Лукацький, Ян Доброносов, Євген Завгородній, Ігор Гур’єв, Роман Потапенко, Борис Корпусенко, Сергій Клименко, Марія Ковальова, Такаші Озакі. Також на виставці можна ознайомитися з інформацією про працівників і працівниць медіа, котрі загинули внаслідок російської агресії, фото медійників і медійниць, яких переслідує російська влада в Криму. А також – побачити газети із прифронтових і деокупованих територій, відновити вихід яких допомогла Національна Спілка журналістів України разом з міжнародними партнерами.
У відкритті виставки взяли участь відомі українські воєнні журналісти, журналісти з Криму, члени сімей загиблих медійників і медійниць, журналісти, звільнені з полону.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко під час відкриття виставки звернув увагу на те, що російські загарбники розглядають представників українських та зарубіжних незалежних медіа як свої цілі й роблять усе, щоб вільне слово замовкло, а російська пропаганда могла поборювати українців. Але українські журналісти дають цим намаганням гідну відсіч. Адже кожний незалежний журналіст – це загроза загарбникам.
– Окупанти сіють багато горя, забирають життя, створюють сотні тисяч трагедій. Правоохоронці не встигають фіксувати всі ці воєнні злочини. Ключовою роллю журналістів на війні є боротьба з несправедливістю! Тому ми, журналісти, стаємо голосом жертв війни, даємо шанс на справедливість кожному, хто втратив своїх рідних, знайомих! – підкреслив Сергій Томіленко.
Інформаційна передова пролягає не лише у прифронтових територіях і на лінії фронту, а скрізь, де люди потребують правдивої інформації. Директор департаменту суспільних комунікацій Київської міської військової адміністрації Роман Лелюк зауважив, що увесь цивілізований світ надихається соціальним капіталом України, серед представників якого – лікарі, волонтери, журналісти. З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну комунальні медіа столиці– ТРК КИїв, Радіо Київ FM, газета «Вечірній Київ» – не припиняли своєї роботи, щоправда, деякі з них змінили формат.
– Представники комунальних медіа Києва одними з перших доносили до людей інформацію про ситуацію в місті та регіоні, першими повідомляли про прильоти. Також у перші тижні війни був час, коли Радіо Київ FM було єдиним джерелом інформації про евакуаційні «зелені коридори» для жителів Бучі й Ірпеня, – розповів Роман Лелюк.
Волонтерка і дизайнерка Кароліна Михалкова спеціально для медійників розробила і вишила шеврони воєнних кореспондентів. Перший такий шеврон – за всебічну підтримку журналістів – вона презентувала Сергію Томіленку. Під час відкриття виставки воєнний журналіст співробітник «Апостроф TV». Михайло Шарков передав голові НСЖУ подарунок разом з прапором, на якому залишили підписи військові.
– Зараз для журналістів найактуальніша тематика – сюжети з найгарячіших точок України. Хочу подякувати НСЖУ за надане захисне спорядження, за тренінги, за евакуації журналістів з окупованих територій, за надану техніку, за психологічну, юридичну та іншу допомогу. І просто за те, що до спілки можна звернутися з будь-яким питанням – тут завжди знайдуть рішення, – зауважив Михайло Шарков.
За час повномасштабної війни в Україні загинули 63 працівника медіа. Серед них – і ті, хто захищав Україну в лавах ЗСУ, і ті, хто загинув на передовій, виконуючи свій професійний обов’язок. Хтось став цивільною жертвою російської агресії.
Сестра загиблого тележурналіста з Херсона Антона Коломійця, Дарія Лі розповіла про те, що коли Антон вивозив з окупації родину, на блокпосту днр-івці його ледве не розстріляли, знайшли у чоловіка журналістське посвідчення.
– Виїхавши в Одесу, Антон активно добивався можливості піти воювати. Загинув від обстрілів, рятуючи побратимів. Це цінно, що ми про цих людей пам’ятаємо, – зазначила Дарія Лі.
Росіяни не лише вбивають, а й ув’язнуть медійників. Ще з 2014 року в полоні загарбників – понад 25 наших лише з Криму – це працівники медіа і громадянські журналісти. Тактика полонення українських медійників не змінилась і нині. Та не всі вони мають статус полонених. Так, у березні 2022-го у селі Козаровичі на Вишгородщині російські окупанти взяли у полон журналіста інформагентства УНІАН Дмитра Хилюка, якого і досі не звільнено, але й жодного звинувачення йому не пред’явлено. Керівник УНІАН Михайло Ганницький зазначив, що Дмитро – заручник.
– Понад 20 тисяч українців перебувають в росії проти своєї волі. У нас надія тільки на міжнародне співтовариство. Закликаю всіх переконувати влади інших країн, міжнародну спільноту створити пакет відповідних обмежень для рф. Спрямований на якнайвидше звільнення наших співгромадян. Бо немає гарантії, що вони залишаться живими, – зауважив Михайло Ганницький.
Заступник начальника Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України полковник Володимир Яцентюк, вітаючи журналістів з прийдешнім професійним святом, зазначив, що медійники, які завжди пліч-о-пліч з військовими, роблять дуже цінний вклад в історію, адже вони пишуть літопис війни.
А Олександр Пасічник, головний редактор Лиманської газети «Зоря», вихід якої допомогла відновити НСЖУ, говорячи про важливість журналістської роботи, зауважив, що куля вб’є одного, а слово – тисячі.
За словами першої секретаря НСЖУ Ліни Кущ, виставку «Україна: журналісти на передовій» почали готувати практично з перших тижнів повномасштабного вторгнення рф в Україну, і знімки, які увійшли до експозиції – з різних періодів цієї війни.
– Приємно, що українських медійників підтримали зарубіжні колеги, надавши різнопланову допомогу. І це теж відображено на світлинах. Так, багато героїв знімків – у захисному спорядженні, наданому нашими міжнародними партнерами, на одному з фото – момент із тренінгу з тактичної медицини. Ми вдячні урядам Польщі Литви Німеччини, інших країн, міжнародним журналістським організаціям, які допомагають журналістам продовжувати роботу, – зауважила Ліна Кущ.
До речі, частина знімків, представлених на виставці, зроблена на фотокамери, які отримали від НСЖУ за підтримки міжнародних партнерів.
Виставка «Україна: журналісти на передовій» діятиме до16 червня, аби якомога більше киян та гостей столиці через ці світлини змогли побачити важливу, і особливо важливу у воєнний час, роботу журналістів.
Інформаційна служба НСЖУ
Фото Андрія Нестеренка