Захист прав українських журналістів та необхідність притягнення до відповідальності російських пропагандистів стали основними акцентами участі голови НСЖУ Сергія Томіленка в заходах, присвячених Дню свободи преси, що пройшли в Нью-Йорку під егідою ЮНЕСКО і ООН.
На цьому очільник Спілки наголосив у коментарі «5 каналу».
Сергій Томіленко наголосив на тому, що його виступ на майданчику Генасамблеї ООН на форумі з нагоди Дня свободи преси накладав на нього, єдиного представника України на цьому заході, велику відповідальність. Обговорювалися проблеми виживання журналістики під час війни, і у виступі Сергія Томіленка ключовий акцент стояв на ролі українських журналістів у часи війни, коли їм іноді доводиться платити своїм життям за можливість доносити до читачів оперативну і правдиву інформацію.
Голова НСЖУ наголосив на необхідності звільнення з російського полону цивільного журналіста агентства УНІАН Дмитра Хилюка, якого окупанти захопили ще торік у березні, і всіх професійних і громадянських журналістів, незаконно засуджених у Криму. Крім того, Сергій Томіленко наголосив на важливості притягнути до відповідальності російських пропагандистів, які в жодному випадку не можуть ховатися за журналістським статусом. Для цих осіб, які активно пропагували війну, слід створити окрему секцію в майбутньому трибуналі над злочинами росіян проти України.
– Я мав честь розгорнути і показати всьому залу примірники українських місцевих газет, які ми як Національна спілка журналістів України допомагаємо видавати на прифронтових та деокупованих територіях, – розповів Сергій Томіленко. – Я показував газету «Новий день», яка видається для Херсона, газету «Вперед», що виходить для жителів Бахмута, «Зоря» – для жителів Лимана.
Очільник Спілки наголосив, що це не армійські, а класичні цивільні газети, котрі сьогодні є промінцем надії для херсонців, бахмутян і лиманців.
– Для українців, які залишаються в небезпечних умовах, це важливий засіб отримання інформації. Ми бачимо, що росіяни передусім руйнують інфраструктуру, намагаються витравити на прифронтових територіях життя, – зазначив Сергій Томіленко. – Відповідно, українці на прифронтових територіях не можуть споживати ані телевізійні новини, ані радіоновини, не кажучи вже про онлайн. Тож класична друкована преса є джерелом верифікованої інформації, яка часто рятує життя, допомагає ухвалювати рішення щодо евакуації тощо. Я фактично здійснив у Штатах своєрідний промотур українських прифронтових газет.
Сергій Томіленко додав, що російські окупанти, намагаючись занурити тимчасово окуповані території в інформаційну бульбашку, щоб упокорити місцеве населення, використовують для цього свої пропагандистські газети, віддруковані під брендами шанованих українських місцевих газет – таких як маріупольський «Приазовський робочий».
Голова НСЖУ зазначив, що під час показу фільму «20 днів у Маріуполі», організованого EN America, один із його авторів Мстислав Чернов (який разом із колегами Євгеном Малолєткою і Василісою Степаненко нагороджений цьогорічною Пулітцерівською премією) наголосив, що під час блокади Маріуполя містяни вважали інформацію важливішою за їжу. Коли вони бачили журналіста чи оператора, часто підходили і запитували про те, що насправді відбувається у російсько-українській війні.
– У своїй інформаційній політиці Україна повинна максимально підтримувати українські медіа, особливо ті, які ведуть мовлення на критично важливі території, – сказав Сергій Томіленко.
Голова НСЖУ наголосив на величезній ролі українських журналістів, у тому числі місцевих, які наразі в надзвичайно складних умовах фізичної небезпеки і браку фінансування, виконують свою важливу роботу. Зі свого боку Сергій Томіленко зазначив, що використовував своє спілкування з провідними американськими журналістськими організаціями, щоб упроваджувати спеціальні програми підтримки українських медіа.
На сьогодні прифронтові медіа отримують підтримку від іноземних фінансових донорів, зокрема, ЮНЕСКО, швейцарської Fondation Hirondelle.
– Я спілкувався із керівництвом Hirondelle, яка вже зараз фінансує 18 регіональних українських медіа, що їх рекомендувала НСЖУ, – сказав Сергій Томіленко.
Він зазначив також, що мав зустріч у Державному департаменті США, де закликав до широкого впровадження програми підтримки українських медіа і журналістів у нинішній критичний час.
– Ми повинні об’єднувати свої зусилля для їхньої підтримки. Журналісти мають надихати українців на перемогу, надаючи їм об’єктивну інформацію, – підсумував Сергій Томіленко.
Інформаційна служба НСЖУ