Своє захоплення роботою журналістів українських газет на деокупованих та прифронтових територіях висловила державна міністерка у справах Європи і клімату МЗС Німеччини Анна Люрманн. Під час Глобальної конференції з нагоди Всесвітнього дня свободи преси, яка пройшла в Нью-Йорку 3 травня, голова НСЖУ Сергій Томіленко подарував їй комплект таких газет із англомовним поясненням їх значення, буклетами і закликом до міжнародної спільноти впроваджувати програму економічної стійкості українських медіа загалом і газет на прифронтових та деокупованих територіях зокрема.
– Підтримувати такі важливі джерела інформації вкрай необхідно, – заявила пані Люрманн.
Під час дискусії на тему «Журналістика в русі: переміщені працівники ЗМІ на передовій захисту прав людини» за участю журналістів, письменників, дослідників ішлося, що конфлікти та насильство, постійна соціально-економічна нерівність та екологічні кризи спонукають до міграції та переміщення мільйонів людей. Серед них – журналісти та інші працівники медіа. Коли таке стається і журналісти виїжджають, позаду залишаються інформаційні чорні діри щодо питань, які становлять суспільний інтерес і можуть мати вирішальне значення для збереження життя і здоров’я людей. Тож можна говорити про те, що свобода слова і самовираження є рушійною силою всіх інших прав людини.
Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко, який був серед ключових спікерів заходу, розповів про діяльність мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ.
– Реагуючи на сотні запитів у перші дні вторгнення, ми за підтримки Міжнародної і Європейської федерацій журналістів, штаб-квартири ЮНЕСКО створили мережу Центрів журналістської солідарності, яка нині асистує багато запитів на технічну допомогу, веде гарячу лінію психологічної підтримки, юридичне консультування, – розповів Сергій Томіленко. – Загалом діють шість таких центрів: два у прифронтових містах Дніпрі та Запоріжжі, ще три на заході України – у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях і один, столичний, у Києві. Такі центри створюють важливий досвід того, як можна надавати допомогу колегам, що перебувають у скруті.
Голова НСЖУ подякував уряду Німеччини за надання потужної технічної підтримки, зокрема, ноутбуками і фотоапаратами. Ця допомога, яка надійшла від уряду ФРН завдяки співпраці з Академією української преси, сьогодні передається в прифронтові редакції та фотожурналістам, які працюють на передовій. Чи не найбільш промовисті знімки з Бахмута, які нині відомі світові, зроблені на фотокамери, що є внеском німецького уряду.
Сергій Томіленко презентував ініціативу НСЖУ з підтримки друкованих медіа на прифронтовоих та деокупованих територіях, які в умовах, коли російські військові знищують інфраструктуру, в тому числі й комунікаційну, стають єдиним джерелом перевіреної інформації. Інформації, яка часто рятує життя, оскільки допомагає виживати в умовах обстрілів, знаходити джерела допомоги, способи евакуації тощо.
– Саме під час війни газети здобувають друге дихання, друге життя, – сказав Сергій Томіленко.
Для учасників дискусії він продемонстрував низку газет, які видаються для жителів прифронтових територій: херсонську «Новий день», бахмутську «Вперед», снігурівську «Вісті Снігурівщини» та інші видання, які сьогодні є важливим джерелом інформації для місцевих жителів.
Модератором заходу стала письменниця та науковець із Колумбійської школи міжнародних та громадських справ, колишня директорка Комітету захисту журналістів Енн Нельсон. Із відеозверненням до учасників конференції виступила посол Швеції при ЮНЕСКО та Організації економічного співробітництва і розвитку, голова Міжнародної програми ЮНЕСКО з розвитку комунікацій пані Анна Брандт. Доповідачами стали: директор Центру підтримки вимушених переселенців і програми «За критичні голоси» Товариства «Медіа у співпраці та перехідному періоді» (М’янма), що підтримується Ініціативою Ганни Арендт, Кхін Вай; голова НСЖУ Сергій Томіленко; незалежна репортерка та дослідниця, співведуча програми «Рушійні сели» нью-йоркського радіо WBAI FM Селеста Кац Марстон; вашингтонський кореспондент Сальвадорського сайту El Faro Хосе Луїс Санс; державний міністр у справах Європи та клімату МЗС ФРН Анна Люрманн.
Захід організований Міжнародною програмою ЮНЕСКО з розвитку комунікації (IPDC) у партнерстві з Постійним представництвом Федеративної Республіки Німеччина при ООН у Нью-Йорку.
Нагадаємо, Сергій Томіленко наразі перебуває з візитом у Нью-Йорку, де бере участь у заходах із нагоди Всесвітнього дня свободи преси. Зокрема, він став спікером на презентації у США фільму українських журналістів Мстислава Чернова і Євгена Малолєтки «20 днів у Маріуполі» і виступив на обговоренні, проведеному на майданчику Генеральної Асамблеї ООН.
Інформаційна служба НСЖУ