У Запорізький Центр журналістської солідарності завітав унікальний гість – волонтер Олександр Белюга. Його ім’я позначено у списку «Forbеs» на 8 місці, бо йому вдалося за день нагодувати 2,5 тисячі людей, а через декілька тижнів – понад 8 тисяч людей щодня, і роздати 1,5 мільйона продуктових пакетів.
– Я виріс у багатодітній родині, – розповідає Олександр, – наша сім’я була, м’яко кажучи, не багатою. Бабця працювала поваром, готувала дуже смачно. З дитинства я мріяв про те, щоб стати корисним людям, зробити їх життя якомога кращим. Я багато вчився, маю п’ять вишів, багато працював, і в 27 років став гривневим міліонером. До війни я мав у Запоріжжі декілька кафе, магазинів, розважальний центр BELUGA, провів три музичних фестивалі, декілька дитячих свят. Взяв під свій патронат один з районів Запоріжжя, Олександрівський, та почав його ушляхетнювати, намагаючись створити історичну зону. Але мирним планам завадила війна…
Команда, яка працювала у закладах харчування, довго не вагалась: вже 25 лютого було ухвалено рішення допомагати людям. Кулінарний десант BELUGA (саме така назва була на початку у організації волонтерів на чолі з Олександром Белюгою) з наявних у ресторанах продуктів у найперший день нагодував 250 осіб. Готували в казанах на вулиці, в холод, цілодобово. Працювали всі: персонал ресторану, друзі, знайомі, родичі та небайдужі жителі міста. За перші три дні до Запоріжжя приїхало більше 20 тисяч біженців, що рятувалися від війни, і потік людей наростав з кожним днем.
Крім того, з початку війни Олександр Белюга разом зі своїми однодумцями почав їздити на лінію зіткнення та активно допомагати військовим продуктами харчування, амуніцією, засобами індивідуальної гігієни, медичними препаратами та іншим.
У квітні BELUGA став офіційним представником World Central Kitchen. WCK допомогла BELUGA нагодувати близько мільйона осіб. В середині літа у волонтерів з’явилася лінія фасування, що необхідна для формування продуктової допомоги. За весь час нужденним людям було надано понад мільйона продовольчих пакетів, вагою близько 15 кг.
Коли в місті бувають «прильоти», команда ГО BELUGA прибуває на місце однією з перших та розгортає мобільний штаб допомоги, надаючи гарячу їжу, чай та каву, завдяки генераторам заряджають гаджети.
Зараз ГО BELUGA надає ЗСУ автівки, тепловізори, дрони, тактичні аптечки, бронежилети, одяг, генератори, Starlink, продукти харчування та багато іншого. Крім того, громадська організація допомагає 10 пунктам незламності. На День Миколая вони зібрали більш 600 діток переселенців і подарували їм свято з майстер-класами, танцями та піснями. Кожна дитина отримала в подарунок солодощі.
– Цікаво, що Олександр не ставить за мету набити кишені чи покласти кругленьку суму в закордонні банки, – каже журналіст Пилип Юрик. – Головна його мета – залишити гарні спогади про свою благодійну діяльність в пам’яті співвітчизників. Задля цього меценат годує десятки тисяч біженців, воїнів, людей у так званій сірій зоні, ризикуючи життям. За такими людьми – майбутнє. На них тримається держава Україна!
– Ми не на словах знаємо про благородну місію, яку взяв на себе Олександр Белюга, – додає Вікторія Горбатко з Бердянська, – завдяки йому ми, журналісти-переселенці, якими опікується Запорізький Центр журналістської солідарності, мали змогу двічі отримати від ГО BELUGA чудові продуктові набори. Ми всі дуже вдячні Олександру Леонідовичу і бажаємо йому сил та натхнення на нові корисні справи.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Вадимова, фото Олега Косьмини