Другий після визволення міста номер впливової херсонської газети «Новий день» отримали жителі цього південного обласного центру України. Новий випуск, які і перший, побачив світ за фінансового сприяння Національної спілки журналістів та іноземних благодійників.
– Журналісти та колектив редакції взялися за підготовку чергового номера з великим піднесенням: якщо всі місяці окупації Херсона ми мали можливість виходити в режимі сайту (давали короткі повідомлення), то тепер знов повернулися до формату друкованого видання, – розповів у коментарі пресслужбі НСЖУ головний редактор «Нового дня» Анатолій Жупина. – Це означає повернення до повноцінної медійної діяльності з журналістським пошуком, відбором героїв, написанням великих статей. Як на мене, вийшло чудово. На відміну від попереднього, чотиристорінкового, цей номер вийшов на восьми сторінках, усі – в кольорі.
Працювати доводиться віддалено – після окупації міста працівники редакції роз’їхалися по різних областях України. Місцеві газетярі завжди готові допомогти й підтримати херсонських колег. Так, газету зверстали та надрукували у львівському ТОВ «Видавничий дім «Високий замок».
Одна з головних тем номеру – організація масової евакуації людей із Херсона, який перебуває під постійними ворожими обстрілами, спеціальним потягом на Хмельниччину. Редакція «Нового дня» звернулася по допомогу до колег із хмельницького видання «Є», які зустріли один із таких потягів і поспілкувалися з евакуйованими херсонцями.
Серед інших тем номера – проблема із водопостачанням півдня України через підрив Каховського магістрального каналу, розповіді про злочини рашистів на окупованій Херсонщині, події на окупованому Лівобережжі, відновлення мостових переходів на звільнених територіях, діяльність Бериславської райради та громад, цікаві історії херсонців, робота медиків, а також поради щодо отримання пенсій, переоформлення паспортів, інформація про роботу пунктів незламності тощо.
– Коли я зателефонував у Херсон й повідомив, що ми готуємо другий після визволення міста номер, очільник Херсонської районної адміністрації Михайло Линецький радо зголосився допомогти із розповсюдженням. «Люди давно вже чекають на газету!» – підбадьорив він нас, – розповідає редактор.
Газету хотіли віддрукувати в п’ятницю, але через відсутність електрики змогли робити це тільки в суботу – й одразу передали в Херсон. Дуже пощастило із доставкою: представники Скадовської громади закупили для військових за кордоном автомобіль підвищеної прохідності, який по дорозі з Польщі заїхав до Львова по газети. Міський голова Олександр Яковлєв забрав тираж із друкарні, і вже в неділю вранці газета була в Херсоні. Звідти її передали територіальним громадам визволеної частини Херсонщини, де видання роздають разом із гуманітарною допомогою.
– На жаль, ми поки що не можемо доставляти газету передплатникам. Річ не тільки в проблемах роботи «Укрпошти» під обстрілами, а ще й у тому, що багато міст і сіл спустіли, і ми не знаємо, хто з передплатників ще залишається у своїх домівках… – каже Анатолій Жупина.
Головний редактор наголошує, що видати другий постокупаційний номер «Нового дня» удалося завдяки фінансовій підтримці Національної спілки журналістів України.
– Треба віддати належне голові НСЖУ Сергію Томіленку й іноземним благодійникам, які не залишають українських журналістів на самоті з нашими проблемами, – каже Анатолій Жупина. – Сподіваємося на підтримку й у майбутньому й на те, що за цим другим після окупації номером з’являться й наступні.
Наразі за фінансового сприяння НСЖУ та іноземних благодійників віддруковано по одному-два випуски газет для Ізюма, Лимана, Барвінкового, Бахмута, Херсона, Снігурівки, Золочева, Харкова. Незабаром вийдуть друком тиражі ще декількох видань на деокупованих територіях.
Максим Степанов, інформаційна служба НСЖУ