Карантин спровокував посилену агресію щодо журналістів. У квітні сталося найбільше нападів на представників ЗМІ із початку року – 10. Загалом за 4 місяці 2020 року зафіксовано 26 інцидентів із застосуванням сили щодо представників медіа. Найчастіше у квітні фізична агресія до журналістів проявлялася у Києві та області – 5 випадків, а також по інциденту трапилося у Черкасах, Одесі та на Львівщині, Донеччині і Дніпропетровщині. Такими є дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями.
Більшість випадків у квітні пов’язана із висвітленням журналістами теми дотримання карантину та інших подій, із ним пов’язаних. Так, 22 квітня журналістів онлайн-видання «Перший Криворізький» охорона грубо виштовхала із території міськвиконкому, заборонивши бути присутніми на сесії міської ради під приводом карантинних заходів. У Одесі 17 квітня охоронець монастиря виштовхував із території операторку «Української служби інформації» Владиславу Швець і вибивав із рук камеру.
- Коли колега відійшла від мене далі, він вирахував це, підійшов і штовхнув у груди. Потрапив по руці, в якій була камера і запис обірвався, – розповіла Владислава Швець.
2 квітня невідомі молодики напали на знімальну групу телеканалу «ZIK» у столичному Гідропарку під час інспектування столичних парків та спортивних майданчиків, відвідування яких заборонено на час карантину.
- Нас намагалися побити, нас штовхали, мене та оператора вдарили, намагалися пошкодити камеру та лаялися», – розповіла постраждала журналістка Алла Жизневська
29 квітня у Києві стався інцидент із перешкоджанням роботі журналістів із боку поліції. До кореспондента «hromadske.ua» Богдана Кутєпова поліцейські застосували силу та зламали його техніку під приводом того, що він вів зйомку із забороненої зони. Знімальна група «hromadske.ua» працювала над висвітленням протестів підприємців під будівлею Кабінету Міністрів щодо карантинних заходів.
У Національній спілці журналістів України засуджують прояви агресії до журналістів під час виконання професійних обов’язків та закликають правоохоронців до ретельних розслідувань, а громадян – до адекватного реагування на роботу журналістів.
- Карантинні обмеження піднімають рівень напруги у суспільстві, але кидатись із кулаками на журналістів, які під час епідемії виконують свою роботу, обурливо, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Якщо рік тому у квітні ми зафіксували лише 2 напади, то нинішні 10 інцидентів – це саме «карантинний» антирекорд.
Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів в Україні. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.
Експертна група також занесла до Індексу інформацію про інцидент, який трапився 30 березня із журналісткою інформагентства «Чернівці.Онлайн» Галиною Єреміцею. Невідомі чоловіки намагалися розбити її стрімерську апарату під час прямого ввімкнення з церкви у селі Снячів Чернівецької області.
Відповідно, у березні загальна кількість інцидентів із застосуванням фізичної сили до журналістів складає 5, у лютому – 6, у січні -5.
Інциденти фізичної агресії щодо журналістів у квітні 2020 року:
Алла Жизневська та Владислав Кондратенко, журналістка й оператор телеканалу ZIK, м. Київ.
2 квітня невідомі молодики напали на знімальну групу телеканалу у столичному Гідропарку під час інспектування столичних парків та спортивних майданчиків, відвідування яких було заборонено.
Ілля Євлаш, Діна Зеленська – знімальна група телеканалу «Еспресо.TV»
2 квітня невідомий напав на знімальну групу під час підготовки матеріалу щодо дотримання карантину закладами харчування Гідропарку.
Віктор Волинець, блогер, автор проекту «Зупини Гуся», м. Черкаси.
4 квітня отримав серйозні опіки шкіри обличчя та очей внаслідок нападу двох невідомих біля великого торгового центру у м. Черкаси, де знімав сюжет про порушення правил дорожнього руху.
Олександр Махов, Олександр Хлинін, Сергій Ковтунов, Аліна Демченко – журналіст, оператор та водій ТРК «Україна», прес-офіцерка бригади.
7 квітня неподалік Красногорівки Донецької області на відстані метра від автомобіля знімальної групи розірвався снаряд, пошкодив бокове скло і корпус.
Дмитро Ключко, член НСЖУ, журналіст Telegram-каналу «Pavlovsky News»
11 квітня у місті Бровари Київської області під час стріму з місця сильної пожежі, журналісту перешкоджали зйомці (викручували пальці, забрали телефон) невідомі, які представилися охоронцями цієї території.
Орест Дрималовський та Юрій Маковецький – кореспондент і оператор ТРК «Перший Західний», Львівська область.
13 квітня охорона супермаркету у центрі міста Самбор (Львівська обл.) виштовхувала журналістів із приміщення.
Владислава Швець, Анна Покровська – операторка і журналістка видання «Українська служба інформації» м. Одеса.
17 квітня охорона монастиря перешкоджала вести зйомку журналісткам і застосували проти них силу. Охоронець штовхнув операторку та намагався вибити камеру.
Максим Бовчанюк, Софія Скиба, онлайн-видання «Перший Криворізький», м.Кривий Ріг.
22 квітня люди у формі «Муніципальної гвардії» грубо виштовхали знімальну групу каналу з території міськвиконкому.
Ігор Савлук, журналіст, модератор фейсбук-спільноти «Тетіївська правда», співавтор білоцерківського «Channel45», Київська обл.
25 квітня невідомі розбили вікно у будинку Савлука, вкинули пляшку з бензином і облили бензином двері.
Богдан Кутєпов, журналіст «hromadske.ua», м. Київ
29 квітня журналіста, який вів пряму трансляцію під Кабінетом міністрів, побили поліцейські та зламали його техніку.