З початку 2020 року підрозділи Національної поліції розпочали досудове розслідування у 173 кримінальних провадженнях, пов’язаних з перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів. За результатами проведеного розслідування до суду направлені обвинувальні акти у 9 кримінальних провадженнях за 10 кримінальними правопорушеннями. Про це заявив заступник начальника Головного слідчого управління Національної поліції України Степан Довгунь під час громадських слухань із питань захисту прав журналістів, боротьби з системною безкарністю та фізичною агресію щодо працівників ЗМІ.
Організатором слухань, приурочених до Міжнародного дня боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів 2 листопада, виступила Національна спілка журналістів України. Участь у заході взяли представники Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, медіаексперти, журналісти.
«У Європі Україна, на жаль, входить до числа країн, де широко поширені фізичні атаки на працівників ЗМІ. За даними Індексу фізичної безпеки журналістів, який складає НСЖУ спільно з організаціями-партнерами, в України кожні 5 днів б’ють журналістів. Ми розглядаємо слухання як майданчик для пошуку варіантів допомоги колегам і хочемо зробити професію журналіста в Україні безпечнішою», – зазначив, відкриваючи слухання, голова НСЖУ Сергій Томіленко.
«Будь-який злочин проти прав журналістів повинен бути покараний, і ми поступово до цього йдемо», – наголосив заступник Міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко, який узяв участь у слуханнях. Заступник міністра розповів про те, що триває пошук замовників, організаторів і безпосередніх виконавців вбивства черкаського журналіста Вадима Комарова, при цьому Головне слідче управління Національної поліції надає допомогу слідчим у Черкасах.
Національна поліція і НСЖУ домовилися про відкриття нового каналу для повідомлень про правопорушення стосовно журналістів – окремої електронної адреси Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції України. Повідомлення, відправлені на цю адресу – dzisd_media@police.gov.ua -, потраплять до департаменту, який оперативно супроводжує кримінальні провадження за правопорушеннями, скоєними проти журналістів. Ця «гаряча лінія» дозволяє працівникам ЗМІ привертати додаткову увагу до заяв про перешкоджання, з якими журналісти звертаються до відділів поліції на місцях. Крім того, в головному управлінні кожної області в органах дізнання і в слідчих підрозділах визначено осіб, відповідальних за розслідування злочинів проти журналістів.
За даними Індексу фізичної безпеки журналістів, який укладає НСЖУ та партнерські ГО, за 9 місяців 2020 року зафіксовані 56 інцидентів фізичної агресії до журналістів.
За даними Національної поліції, зі 173 кримінальних проваджень, пов’язаних із перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів, за якими розпочате досудове розслідування в 2020 році, 132 провадження розслідуються за статтею 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів), а 41 провадження – за статтею 345-1 (погроза або насильство щодо журналіста). За статтями 347-1 (умисне знищення або пошкодження майна журналіста), 348-1 (посягання на життя журналіста) і 349-1 (захоплення журналіста як заручника) кримінальні провадження не розпочиналися.
Участь у слуханнях взяли також начальник Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Євген Макаров, начальник управління дізнання Олександр Ковтун, начальник управління комунікації Оксана Блищик. На заході також виступили експерти НСЖУ: президент Академії української преси Валерій Іванов, експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова, Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ. Через карантинні обмеження громадські слухання були відкриті лише для національних телеканалів, для журналістів та експертів було забезпечено онлайн-трансляцію.
Національна спілка журналістів України уперше щорічні слухання з безпеки журналістів провела у листопаді 2017 року, а у 2019 році дискусія про боротьбу із безкарністю проходила вже у форматі спеціальних парламентських слухань.