На юридичну гарячу лінію для журналістів та ЗМІ надходять запитання не лише локального, а й загального характеру. Немало з них – за зверненнями через мережу Центрів журналістської солідарності НСЖУ, до яких медійники звертаються за підтримкою.. Оприлюднюємо відповіді фахівців на ті з них, які цікавлять багатьох медійників. Зокрема, до Дніпровського Центру журналістської солідарності надійшло таке запитання:
–У своїй газеті ми інколи публікуємо дописи наших читачів, як позаштатних авторів. Є такі, що практично не потребують редакторської правки. Як на законних підставах оформити і виплатити такій людині гонорар?
На запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services:
У цій ситуації існує два способи вирішення питання:
Перший спосіб – виплата винагороди фізичним особам за цивільно-правовими договорами (договорами ЦПХ). У такому випадку необхідно укласти договір створення об’єкта авторського права (твору, допису тощо). Такий договір може бути рамковий, тобто призначений для багаторазового застосування.Тоді редакція виплачуватиме винагороду фізичній особі без статусу суб’єкта підприємницької діяльності, отже виступатиме податковим агентом у відносинах з такою фізичною особою, та буде зобов’язана утримувати 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), 5% військового збору (ВЗ) (тобто сума до виплати зменшиться на 23%, а редакція зобов’язана утримати та сплатити податки з відповідної суми винагороди), а також редакція буде зобов’язана сплатити 22% ЄСВ від суми винагороди (така сума сплачується редакцією та становить додаткові витрати, а не утримується із загальної суми винагороди, як у вищеописаному випадку з ПДФО та ВЗ).
Такий варіант є достатньо проблематичним, створює додаткові податкові зобов’язання для редакції як податкового агента, та значно зменшує суму авторської винагороди, що залишається після утримання всіх податків і зборів.
Другий спосіб – виплата винагороди за договорами з ФОП. У такому випадку автори, що продукують контент, мають зареєструватись як ФОП та обрати відповідну групу єдиного податку. За таких умов алгоритм дій наступний: укладення договору (за можливості), виставлення рахунку ФОП, підписання акту виконаних робіт між ФОП та редакцією, сплата винагороди (до або після підписання акту). Оскільки в такому разі обидва суб’єкти – ФОП та редакція – являються суб’єктами господарювання, відсутня необхідність утримувати суми податків та зборів при виплаті винагороди, ФОП самостійно сплачує податки та подає звітності за відповідні податкові періоди, в розмірах та в строки, визначені податковим законодавством.
Нагадуємо, що для журналістів працює безкоштовна гаряча лінія юридичної допомоги НСЖУ. Українські медійники та медійниці можуть отримати консультації від висококваліфікованих фахівців юридичної компанії «IBC LEGAL SERVICES» – адвокатів та юристів із великим досвідом.
Ми гарантуємо:
● повну конфіденційність;
● професійну, кваліфіковану допомогу;
● якісну та швидку відповідь на поставлене питання.
Для звернення необхідно заповнити спеціальну форму: http://surl.li/evrmg. Сервіс є повністю безкоштовним і доступним із будь-якого регіону чи країни.
Юридична гаряча лінія працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів.
***
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба мережі ЦЖС