Упродовж воєнного 2022 року Київську журналістську організацію поповнили 125 нових членів, і це вкотре засвідчує високий авторитет Національної спілки журналістів України.
Про це йшлося у виступі голови Київської організації НСЖУ Михайла Сороки на розширеному засіданні Правління НСЖУ.
– Частина Київщини пережила нетривалу за часом окупацію, але удар був досить сильний, приніс багато великої біди, – сказав Михайло Михайлович. – Поряд з жителями окупованих районів великої біди зазнали й редакції газет, і сьогодні, наскільки відомо, тільки дві з них – «Трибуна праці» з Іванкова і «Бучанські вісті» – неймовірними зусиллями стараються зберегти свої видання.
Ми намагалися вести діалог з Київською обласною військовою адміністрацією, щоб вони долучились до підтримки редакцій у Бородянці, Бучі, Ірпені, Макарові, Іванкові. Однак, на жаль, так і не змогли отримати від Київської обласної влади реальної допомоги.
Боляче бачити, як скорочуються наклади, як зникають видання навіть на відносно мирних територіях. Це добре, що Національна спілка журналістів ціною великих зусиль старається підтримати регіональну і місцеву пресу, добре, що діють центри журналістської солідарності і є гранти від зарубіжних донорів. Але всі заходи мають можливість допомогти економічно тільки невеличкому числу редакцій. Тому все одно маємо апелювати до влади, а особливо в нинішній час військової агресії.
Думаю, варто дослухатися до редактора газети «Трибуна праці» з Іванкова Павла Смовжа, який пропонує хоча б на період широкомасштабної війни внести корективи в Закон про роздержавлення. А якщо не зміни до законодавства, то є ще й інші шляхи підтримки місцевої преси: наприклад, укладання угод між владою і редакціями газет на висвітлення діяльності.
Напевно, в кожній області є свої умови, але загалом вони дуже непрості повсюдно, по всій Україні. Наша українська журналістика переживає, напевно, найважчі часи за весь період незалежності, за тридцять з лишком років, але цей період треба пережити з якомога меншими втратами.
На важливості друкованого слова ми пересвідчилися в Київській спілці на власному досвіді, коли видали двотомник про журналістів на війні. Перший том так і називається – «Журналісти на війні» і розповідає про наших колег, які були на передньому краї АТО/ООС від 2014 до лютого 2022 року. Другий том – «Україна: журналісти на передовій» – присвячений медійникам на фронтах широкомасштабної війни.
Книжки мають досить широкий резонанс у суспільстві, і думаю, що наша праця була не даремною, що такі видання потрібно робити. Адже таким чином літописуємо непересічні події, що відбуваються в нашій країні і в журналістському середовищі.
Підготувала Ольга Войцехівська, «Журналіст України»