У межах робочої поїздки команда Дніпропетровської обласної організації Національної спілки журналістів України і Центру журналістської солідарності НСЖУ завітала до Кривого Рогу
Відбулися зустрічі із активом міського журналістського осередку, із криворізькими медійниками. Також передали спілчанам гуманітарну допомогу, відвідали місцеву телерадіокомпанію «Рудана» та місця, які постраждали від ракетних обстрілів.
Чим і як живе нині Спілка журналістів та її обласний осередок, про особливості роботи криворізьких медійників в умовах війни, сучасні реалії, ризики і небезпеку, а також про журналістську солідарність і підтримку йшлося під час зустрічі.
– Вже третій рік ми живемо і працюємо в умовах війни. Попри труднощі, попри виклики сьогодення, обмежені людські і фінансові ресурси, продовжуємо тримати інформаційний фронт, підтримуючи українську армію, допомагаючи одне одному. «Журналісти важливі!» – це гасло Національної спілки журналістів України є і залишається актуальним. Тож найпершим пріоритетом роботи нашої організації є солідарність із колегами – із тими, які опинилися в біді і потребують допомоги, хто перебуває в російському полоні, чи лишився в окупації, працює у небезпечних умовах, – наголосив голова Правління Дніпропетровської обласної організації НСЖУ Олексій Ковальчук.
НСЖУ намагається закривати найгостріші потреби журналістів у воєнний час, залучаючи для цього партнерів, у тому числі й міжнародних.
– Торік, саме до 30-річчя «Рудани» ми отримали від Спілки та МЗС Німеччини нову сучасну фотокамеру Canon, за що дуже вдячні. Це істотна технічна підтримка нашого каналу. А від Української федерації банків продовольства за сприяння НСЖУ вже вдруге передаємо гуманітарні продуктові набори криворізьким спілчанам, – зазначив керівник Криворізької регіональної організації НСЖУ, заступник генерального директора ТРК «Рудана» Олександр Темчур.
Також завдяки підтримці Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, ЮНЕСКО екстрену фінансову допомогу від НСЖУ отримали криворізькі медійниці Світлана Романенко і Олена Смоліна. Внаслідок ворожих ракетних обстрілів минулого літа були пошкоджені помешкання журналісток.
Хоча Кривий Ріг розташований за кілька десятків кілометрів від лінії фронту, однак місто, та й область, – під постійними обстрілами, такі реалії. І в таких умовах підвищеного ризику живуть і працюють журналісти. Актив криворізького журналістського осередку тримає руку на пульсі – завжди оперативно інформує про ситуацію, а Дніпровський центр журналістської солідарності НСЖУ дбає про посильну допомогу колегам.
Криворізькі спілчани завжди були активними і небайдужими. Свого часу регіональна організація НСЖУ була визнана кращою серед первинок. Звісно, війна внесла певні корективи у життя журналістського осередку, змінився формат деяких заходів. Втім, і тепер журналісти Кривого Рогу презентують книги, проводять фотовиставки, організовують для колег цікаві екскурсії, вшановують ветеранів журналістики, ініціюють перейменування вулиць та парків на честь колег. А ще – активно волонтерять, усіляко допомагають українській армії, колегам, які в лавах ЗСУ захищають Україну від ворога.
Обговорили колеги під час зустрічі також питання стійкості локальних медіа. Для більшості початок великої війни став неабияким випробуванням і у матеріально-фінансовому плані. Непроста економічна ситуація є серйозною загрозою для усіх регіональних медіа. А для друкованих видань – ще й неякісна робота «Укрпошти» з доставки преси. Поштова реформа, закриття поштових відділень, скорочення кількості листонош – усе це призвело до суттєвого зниження газетних тиражів, адже люди відмовляються передплачувати пресу, яку Укрпошта їм просто не доставляє. На це нарікали і криворізькі газетярі, про це свідчать і висновки дослідження стану поштової доставки газет, яке проводила НСЖУ.
Однією із суттєвих можливостей для покращення економічної стійкості та розвитку медіа на сьогодні є грантова підтримка.
– Ми інформуємо колег щодо актуальних грантових пропозицій для журналістів і медіа. Проводимо навчальні заходи для медійників – як писати заявки, де шукати донорів. Організовуємо зустрічі онлайн чи наживо із тими, хто має успішний досвід реалізації проектів і готовий ділитись знаннями. Чимало тих, хто раніше не залучав грантові кошти, нині співпрацюють із донорами, – зауважила координаторка Дніпровського центру журналістської солідарності НСЖУ Наталя Назарова і запросила колег спілчанські інформаційні ресурси – сайт НСЖУ та обласної організації НСЖУ, телеграм-канал, Фейсбук-сторінку, стежити за анонсами і долучатися до подій
Щодо медіа Кривого Рогу – за інформацією Олександра Темчура, попри те, що місто у 2022-му році було майже прифронтовим, жодна із великих редакцій, телекомпаній не закрилась. Після невеликої вимушеної паузи поновили вихід газети «Пульс», «Червоний гірник», «Домашня газета». Корпоративні видання металургійних комбінатів перейшли з друкованого в електронний формат. Тобто, криворізькі журналісти продовжують працювати, інформувати місцеву аудиторію, висвітлювати життя громади.
– Справді, проблем і викликів чимало. Проте важливо зберігати свою головну роль у суспільстві – інформаційну, – зауважив Олексій Ковальчук. – Ми об’єднуємо усі зусилля для того, щоб разом долати труднощі, бути стійкішими, і щоб наші журналісти лишалися в професії!
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Дніпровського ЦЖС